70 lat pokoju

9 maja 2015

„Dla mnie zjednoczona Europa to maleńki przystanek na drodze do zjednoczonego świata.”

– Jacek Kuroń

 

8 i 9 maja to bardzo ważne daty dla każdego Europejczyka. Pierwsza upamiętnia zakończenie największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata – II wojny światowej. Druga to Dzień Europy – wspomnienie dnia, w którym przedstawiono plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (Plan Schumana).

Uczniowie ZS3 dobrze odrobili pracę domową z historii i postanowili odpowiednio uczcić te wydarzenia. 8 maja młodzież z pomocą nauczycieli – Roberta Szulęckiego i Agnieszki Wydryszek , przygotowała specjalny apel, mający na celu przybliżenie braci uczniowskiej rysu historycznego 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, a także samej Unii Europejskiej oraz różnorodności kulturowej, jaka ją cechuje.

Uroczystość poprowadził Mateusz Zając, uczeń klasy 2TI. Na początku przedstawił swoją prezentację, która opowiadała o latach 1939-45 oraz zawierała najważniejsze wiadomości, które powinien posiadać każdy obywatel Polski i Europy.

Następnie zaczęły się obchody Dnia Europy. Z tej okazji kilka dni wcześniej między klasami rozlosowano 13 państw członkowskich Unii Europejskiej. Klasy wyznaczyły grupy, które były odpowiedzialne za przygotowanie stanowisk, przybliżających innym poszczególne regiony. Można było obejrzeć przedmioty i zdjęcia pochodzące z danych państw, przeczytać ciekawostki, spróbować regionalnej kuchni. Niektóre grupy zadbały o najmniejsze szczegóły, takie jak np. berety u członków grupy francuskiej, czy pomarańcze na stoisku hiszpańskim.

Każdy zespół dostał 5 minut na prezentację ustną, w trakcie której objaśniał flagę i symbole państwa, przybliżał jego historię, kulturę, język czy kuchnię.

Wśród zespołów panowała duża różnorodność w kwestii sposobu pracy, jak i formy przekazu. Niektóre prezentacje były spontaniczne: w ostatniej chwili wybierano mówców, lub „wypożyczano ich” z innych klas.

Były też prezentacje bardzo dopracowane i kreatywne – klasa 1LOI, której przydzielono Grecję, przebrała się w togi i wraz z panią Beatą Czechowską zatańczyła sirtaki. Klasa 2LOL przeprowadziła szybki kurs języka hiszpańskiego i loterię. Uczniowie z klasy 1TE odtańczyli wszystkim dobrze znaną „belgijkę”.

Na koniec każdy mógł przejść się po wszystkich 13 stanowiskach, porozmawiać z prezentującymi i spróbować takich dań jak hiszpańskie gazpacho, węgierskie śliwki czy francuskie croissanty.

 

                                                                                              Natalia Salwin

Odnośniki