Don Kichot

9 lutego 2017

W dniu 9 lutego klasy 2LOI,  2LEA, ILOI i 2LOL pod opieką nauczycielek A. Augustynik, E.Sawicz-Bakuły, G. Witkowskiej i J.Swiętoń wybrały się na przedstawienie baletowe pt. ”Don Kichot” w reżyserii Alexeia Fadeyecheva do Teatru Narodowego.

Przed spektaklem w foyer głównym odbyło się spotkanie wprowadzające, które miało nam przybliżyć fabułę  „Don Kichota” oraz zobrazować, jaką pracę należy włożyć w przygotowanie takiego przedstawienia. Poprowadził je Maciej Krawiec, zapraszając do rozmowy gościa – dyrygenta „Don Kichota” Alexeja Baklana. Kapelmistrz opowiadał o odtwórcach ról, m.in. Mai Kageyama i Dawidzie Trzensimiechu, którzy wcielali się w Kitiri i Basiliego i debiutowali podczas naszego spektaklu. Ponadto określił charakter spektaklu, mówiąc, że będzie to żywe i  wesołe przedstawienie, choć z błahą fabułą.

„Don Kichot” to dzieło słynnego Mariusa Petipy, zaprezentowane po raz pierwszy w 1869 roku w moskiewskim Teatrze Bolszoj. Opowiada o dzielnym rycerzu, który postanawia wyruszyć w podróż, aby dokonać wielkich czynów przynoszących mu chwałę i o dwojgu zakochanych w sobie młodych ludziach.

Uważamy, że problematyka utworu jest dość frywolna, ponieważ traktuje o sztampowym temacie, tzn. zakazanej miłości Kitiri i Basilia. Jednak popisy artystyczne tancerzy kompletnie nas zadziwiły, oczywiście w pozytywny sposób.  W spektaklu było wielu debiutantów, jednak zachowywali się jak profesjonaliści, grając bez tremy. Tancerze, nie wypowiadając ani słowa, potrafili dzięki bogatej mimice twarzy pokazać swoje emocje i uczucia.  Widać było, że mimo młodego wieku mają świetny warsztat artystyczny. Orkiestra pod batutą ukraińskiego dyrygenta świetnie synchronizowała się z ruchami tancerzy. Każdy takt idealnie dopasowywał się do skoków artystów. Pobudzająca wyobraźnię muzyka sprawiła, że mogliśmy przenieść się do gorącej Barcelony. Odnieść takie wrażenie pomogła nam również bogata scenografia, która we wspaniały sposób oddawała charakter każdego aktu. Bogate, utrzymane w ekspresyjnym kolorze kostiumy w idealny sposób wkomponowały się w charakter baletu i całej scenografii.

W naszej opinii przedstawienie pt. „Don Kichot” jest warte obejrzenia, ponieważ potrafi przenieść widza w inną rzeczywistość oraz dostarczyć wielu emocji i wrażeń.  Cały spektakl zrealizowany jest z dbałością o szczegóły. Większość z nas po raz pierwszy miało odczynienia z baletem, ale dzięki temu przeżyciu na pewno nie po raz ostatni.

Aleksandra i Magdalena Pietrzykowskie

Odnośniki