Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

W dniach od 14 do 19 maja 2017 r. odbyła się kolejna wymiana młodzieży polsko-niemieckiej. Tego roku to my gościliśmy w swoich domach dziesięcioro naszych niemieckich rówieśników, którzy przyjechali do nas z Warburga, miejscowości położonej w Nadrenii Północnej-Westfalii. Grupą opiekowali się pani Annette Bodien oraz pan Matthias Goehle. Ze strony polskiej pieczę nad wymianą sprawowała przede wszystkim pani Beata Czechowska z pomocą pana Adama Mickiewicza, pana Kamila Gurbały oraz pani Marzanny Gruszczyńskiej.

Tegorocznymi uczestnikami wymiany byli:

Wiktoria Adamczyk Dominik Gildt
Wiktoria Ambroziak Nikola Hujdus
Patrycja Rojek Celine Wolf
Magdalena Pietrzykowska Romana Geister
Aleksandra Pietrzykowska Ronja Schweitzer
Dominika Ślesicka Laura Hartmann
Łukasz Turek Nina Röhre
Małgorzata Świerzak David Milanovic
Julia Stanczewska Jessica Krasman
Katarzyna Rozenek Julian Feldkamp

 

W godzinach wieczornych, w niedzielę 14 maja odebraliśmy naszych gości z Dworca Wschodniego w Warszawie. Wszyscy spotkaliśmy się pod szkołą, skąd każdy zabrał swojego nowego lokatora do domu. Właściwe zapoznanie z młodzieżą nastąpiło kolejnego dnia, kiedy nasi nowi koledzy wypoczęli po długiej podróży. W poniedziałek zostali oprowadzeni po naszej szkole, a także brali udział w różnych zajęciach lekcyjnych. Tego samego dnia zorganizowano wycieczkę – spacer ulicami Wyszkowa oraz zapoznano ich z historią naszego miasta i jego największymi zabytkami. Kolejnego dnia goście mieli okazję popłynąć gondolami oraz ujrzeć jeden z najdłuższych rynków Europy, a to wszystko w trakcie jednej krótkiej wycieczki do Pułtuska. Następnie spędziliśmy niemal cały dzień w Warszawie – tam udaliśmy się na spacer od Starówki przez Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, aż po Złote Tarasy. Stamtąd wybraliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich, co tego dnia było ostatnim punktem wycieczki po Warszawie. Ostatniego dnia tradycyjnie odbył się mecz siatkówki między niemiecką i polską stroną wymiany – po raz kolejny wygrany przez Polaków.

Podczas swojego pobytu nasi niemieccy koledzy mieli okazję nie tylko poznać nasze piękne miasta, ale również mogli posmakować prawdziwej polskiej kuchni oraz zobaczyć, jak wyglądają lekcje w polskiej szkole. Nie było czasu na nudę, wieczory także spędzaliśmy razem, wychodząc na pizzę czy sushi.

Czas, który spędziliśmy wspólnie był krótki, ale gwarantujący niezapomniane wspomnienia. Poznaliśmy niezwykłych ludzi, z którymi wciąż utrzymujemy kontakt. Chociaż znaliśmy ich tylko kilka dni, pożegnanie i tak nie było łatwe dla żadnej ze stron.

Wszelkie podziękowania za zorganizowanie i koordynowanie wymiany należą się przede wszystkim rodzinom goszczącym, głównie rodzicom uczestników, Radzie Rodziców ZS3 oraz międzyrządowej instytucji pod nazwą Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Bardzo dziękujemy, a także zachęcamy uczniów do brania udziału w kolejnych „edycjach” wymiany! Naprawdę warto! J

Wiktoria Ambroziak, 2 LOL

==========================================================================================

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

 

Od 6 do 12 czerwca 2016 dziesięcioro uczniów naszej szkoły było uczestnikami polsko-niemieckiej międzynarodowej wymiany uczniowskiej. Już od paru lat współpracujemy z niemiecką szkołą Johann- Conrad- Schlaun- Berufskolleg znajdującą się w Warburgu w Nardenii Północnej Westfalli. Opiekunami całej tej wyprawy byli pani Beata Czechowska oraz pan Kamil Gurbała. Ze strony niemieckiej koordynowała nasz pobyt pani Gisela Mann.

Po dotarciu na miejsce mieliśmy okazję zapoznać się z naszymi nowymi kolegami i koleżankami oraz zwiedzić ich szkołę. Okazało się, że były to osoby bardzo otwarte, uprzejme, gościnne, które chciały, aby czas tam spędzony zapadł nam na długo w pamięci. Codziennie organizowane były różnego rodzaju atrakcje i rozrywki, po których na koniec dnia już padaliśmy z nóg. W trakcie naszego pobytu udało się zwiedzić malownicze miasta Warburg, Paderborn oraz Kassel.  Odwiedziliśmy również muzeum Braci Grimm, którzy nie tylko byli znakomitymi bajkopisarzami, ale jak się okazało na miejscu ku naszemu zdziwieniu autorami „Deutsches Wörterbuch” ( czyli największego niemieckiego słownika). Weszliśmy na górę Dosenberg, z której mogliśmy podziwiać piękne widoki na okoliczne miasta i wioski. Nie brakowało nam też czasu na naukę. Wraz z uczniami tamtejszej szkoły uczęszczaliśmy na zajęcia z języka angielskiego oraz zajęcia praktyczne i sportowe, gdzie uczyliśmy się jump style. Odbył się również przyjacielski mecz siatkówki z udziałem uczestników wymiany. Niemieccy koledzy, chcąc umilić nam czas zabierali naszą grupę wieczorami np. na kręgle, basen czy też wspólne grille. Z chęcią uczyli nas swoich tradycji, przybliżali nam swoją kulturę, język oraz muzykę. Nie mieliśmy czasu na nudę. Dzięki tej wymianie mogliśmy poszerzyć swoją znajomość języka niemieckiego i angielskiego. Teraz to my z niecierpliwością czekamy na przyjazd uczniów z Warburga. Chcemy zrewanżować się za mile spędzony tydzień, tak, aby oni również spędzili u nas niezapomniane chwile.

Wyjazd został zrealizowany dzięki zaangażowaniu wielu osób (przede wszystkim naszych rodziców) i instytucji, w tym Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz szkolnej Rady Rodziców – dziękujemy.

 

 

Wiktora Adamczyk, 1LOL

 

==========================================================================================

W dniach 11-17 czerwca 2015 roku odbyła się w naszej szkole wizyta grupy uczniów z Niemiec – z miejscowości Warburg w Nadrenii Północnej Westfalii. Wizyta wpisuje się w realizowany od wielu lat projekt wymiany młodzieży obydwu szkół.

Dziesięciu uczniów ZS Nr 3 z klas 1LOL, 1LOI, 2LOL i 2LOI gościło w swoich domach przez tydzień swoich niemieckich rówieśników.

 

Uczestnicy wymiany ze strony niemieckieji polskiej:

Ansgar Stollburger Weronika Kania
Melanie Frewer Joanna Piwowarska
Victoria Dück Bartek Podgórski
Karoline Del Angelika Piecuska
Bastian Schmidt Katarzyna Kruk
Lea Faupel ZuzannaRejnhard
Katharina Morcinek ŻanetaDomalewska
Fabio Wenzel Michal Łada
Julian Denecke Michal Orłowski
Linda Celik Daria Kiełczewska

 

W tym roku okres pobytu objął równie weekend, co dało tym większą sposobność do nawiązania bliższych relacji z rodzinami goszczącymi. W ciągu pobytu odbyło się wiele przyjacielskich spotkań, obejmujących również kadrę pedagogiczną.

Uczestnicy wymiany mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych prowadzonych w ZS Nr 3 w Wyszkowie oraz m.in. zwiedzali, oprócz Wyszkowa, zabytki Warszawy (np. pomnik bohaterów getta, Stare Miasto i Łazienki) i Pułtuska (przewodnikiem był dr Radosław Lolo), gdzie również wzięli udział w spływie po Narwi gondolami.

Ze strony polskiej opieką gości otaczali nauczyciele Beata Czechowska (pośrednictwo językowe) i Adam Mickiewicz oraz pan Sławomir Sobolewski, absolwent ZS3, związany z Warburgiem. Opiekunami grupy z Niemiec byli wieloletni koordynatorzy wymiany – pani Gisela Mann oraz pan Georg Müller. W tym roku zaszczycił uczestników wymiany osobistym przybyciem na kilka dni dyrektor niemieckiej szkoły – pan Josef Hilkenbach. Wraz z panią dyrektor ZS Nr 3 Elżbietą Michalik oraz młodzieżą wziął również udział m.in. w przyjacielskim meczu piłki siatkowej.

Wymiana była możliwa zarówno dzięki zaangażowaniu rodzin goszczących, którym należą się wyrazy największego uznania, jak i dzięki wsparciu wielu instytucji – w tym Rady Rodziców ZS3 oraz międzyrządowej instytucji pn. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

AMM

 

==========================================================================================

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

W dniach od 01.06. – 06.06. 2014r. uczestniczyliśmy w wymianie polsko-niemieckiej ze szkołą Johann – Conrad – SchlaunBerufskolleg mieszczącą się w Warburgu. W naszej przygodzie wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich: Angelika Piecuska, Żaneta Domalewska, Michał Łada, Michał Orłowski, Patrycja Gorczyńska, Natalia Grzyb, Klaudia Jaszewska, Daria Kiełczewska, Zuzanna Reinhard i Karolina Chmielewska. Opiekowały się nami p. Beata Czechowska wraz z p. Marzanną Gruszczyńską. Ze strony niemieckiej koordynowali nasz pobyt – Gisela Mann oraz Georg Müller.

Podczas wymiany zwiedzaliśmy wraz z naszymi niemieckimi kolegami miejscowości: Warburg, Paderborn oraz Kassel. Ponadto codziennie uczęszczaliśmy z nimi na lekcje. Nawiązaliśmy przyjaźnie,mieliśmy kontakt z żywym językiem niemiecki oraz szkoliliśmy język angielski. Poznaliśmy historię i zabytki miejsc, w których byliśmy. Odbył się również przyjacielski mecz piłki siatkowej , w której okazaliśmy się lepsi. W czasie pobytu nie zabrakło również mniej oficjalnych, przyjacielskich spotkań.

W następnym roku to my będziemy gościć naszych niemieckich kolegów, nawiązując tym samym spotkań-wymiany trwającej od kilku lat. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki dofinansowaniu kosztów przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (DPJW) oraz Radę Rodziców w ZS3 Wyszków.

Ż. Domalewska