Wycieczka przedmiotowa – śladami epok romantyzmu i pozytywizmu

25 września 2019

25 września 2019  roku uczniowie klas 3LOI i 3LOT ,wraz z opiekunami: paniami Agatą Zawadzką, Renatą Lalak i Izabelą Zbrzeźniak,  mieli okazję kroczyć śladami historii po korytarzach muzeów, przedstawiających życie ludzi podczas trwania dwóch epok: romantyzmu i pozytywizmu. Temat wycieczki zgrał się w czasie z omawianymi na lekcjach języka polskiego zagadnieniami i dał uczniom możliwość utrwalenia wiadomości o tych niezwykłych czasach, pełnych wspaniałych utworów i inspirujących ludzi.

Jako pierwsze młodzież odwiedziła Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Gromadzi ono pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego oraz pamiątki epoki napoleońskiej. W obiektach mieszczących ekspozycje regularnie organizowane są wydarzenia kulturalne, koncerty muzyki poważnej, spotkania poetyckie i sesje naukowe, a także wydarzenia edukacyjne dla uczniów i rodzin z dziećmi.

Następnie uczniowie wybrali się do Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. W jego skład wchodzą  dom Aleksandra Świętochowskiego noszący nazwę Krzewnia oraz Dworek – siedziba dawnej właścicielki majątku, Aleksandry Bąkowskiej. Pierwsze jest ekspozycją wnętrz i pamiątek po słynnym pozytywiście, w drugim znajduje się m.in. wystawa „Szlachta mazowiecka w malarstwie i wnętrzach”.

Wycieczka zapewniła uczniom sporą dawkę informacji i ciekawostek. Wszyscy byli zaintrygowani i z uwagą słuchali przewodników. Interesująco spędzony czas na wystawach i poszerzona wiedza na temat minionych epok z pewnością zaowocują w przyszłości.

                                                                                  Aleksandra Czarnecka, 3LOI

Odnośniki