10 września Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września 2021

Rocznie w Polsce ginie dwa razy więcej osób w wyniku samobójstw niż w wypadkach samochodowych. W 2020 roku życie odebrało sobie 5165 Polaków. Każda cyfra oznacza osobistą tragedię, a nie suchą liczbę w statystykach. Dlatego tak ważne jest propagowanie działań prewencyjnych i profilaktycznych poprzez zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej problemu samobójstw oraz wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy. Pamiętajmy, że chociaż niezbędne jest specjalistyczne leczenie oraz wsparcie psychologa, każdy z nas może udzielić psychicznej „pierwszej pomocy” w momencie kryzysowym.

Czasami trudno jest nazwać problem
Nie musisz tego robić od razu

Telefon zaufania 116 111 jest czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Połączenie jest bezpłatne.

Zadzwoń lub napisz

Zadzwoń lub napisz

 

Postaraj się opisać, co czujesz i kiedy się tak czujesz. Jeśli masz jakieś przemyślenia związane z sytuacją, której doświadczasz (teraz, albo wtedy, kiedy się ona zdarzyła) podziel się nimi.

Im więcej napiszesz, tym bardziej będziemy mogli zrozumieć Twoje samopoczucie i to z czym się mierzysz. Opisz swoją sytuację – to, co jest dla Ciebie najważniejsze lub najtrudniejsze, jakiej pomocy potrzebujesz.

Jeśli chcesz, możesz zadać nam pytania

Odnośniki