18.03.2019 – Dzień Rejestracji Potencjalnych Dawców Komórek Macierzystych i Szpiku Kostnego w Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie.

18 marca 2019

Świadomą decyzję pozostania potencjalnym dawcą komórek macierzystych i szpiku kostnego w naszej szkole podjęło 12 osób.

W okresie od 04.03.2019 do 15.03.2019 dwuosobowe zespoły wolontariuszek z klas 3LZA i 3LZB we współpracy z nauczycielem chemii p. Ewą Chmielińską w składzie:

1. Karolina Turek i Gabriela Gadomska

2. Anna Wyrzykowska i Natalia Jaworska

3. Katarzyna Rozenek i Aleksandra Turek

4. Aleksandra Nowicka i Sandra Grzywacz

5. Izabela Brejnak i Patrycja Wojciechowska

przedstawiały prezentację we wszystkich klasach ZS3 dla młodzieży w zakresie dobrowolnego dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych. Pozwoliły one na uświadomienie uczniom, że im więcej osób zarejestruje się w systemie potencjalni dawcy, tym większe będą szanse na znalezienie niespokrewnionego „genetycznego bliźniaka”.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Liczba chorych w ciągu ostatnich lat wzrosła prawie dwukrotnie. Na nowotwory hematologiczne chorują osoby młode i starsze jak również dzieci. Chorzy kwalifikują się jedynie do leczenia z wykorzystaniem przeszczepienia szpiku kostnego lub komórek macierzystych z krwi obwodowej.

Fundacja DKMS rejestruje potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, na rzecz Pacjentów niespokrewnionych. Działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego, w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. Jest największym Ośrodkiem Dawców Szpiku w kraju.

Wszystkim osobom, które się zarejestrowały oraz zaangażowanym w akcję uczniom serdecznie dziękujemy.

Wolontariusze