2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

3 listopada 2016

„Zacznij od czytania. To pierwsza i najważniejsza zmiana w  życiu człowieka”

                Jak wiadomo rok 2016 został ustanowiony rokiem Henryka Sienkiewicza. Przyczyną tego jest między innymi fakt setnej rocznicy śmierci pisarza. Z tej okazji klasa 2LEB, z pomocą
nauczycielek biblioteki, dnia 03.11.16r wystawiła przedstawienie w szkolnej bibliotece.
Na początek przypomnę, że Henryk Sienkiewicz był polskim nowelistą, powieściopisarzem
i publicystą, jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w., a także laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 roku za całokształt twórczości.
Do jego najważniejszych dzieł należą m.in. „Ogniem i mieczem„, „Potop„, „Pan Wołodyjowski”,
Quo vadis„, „Krzyżacy„, „W pustyni i w puszczy„.
Chcę pochwalić organizację przedstawienia. Grupa ta genialnie wykorzystała salę, którą podzieliła na trzy różne sceny. W jednej części stał tylko stół ze starą maszyną do pisania, w tle wisiał napis informujący nas, że jest to wnętrze redakcji „Gazety Polskiej”. W centrum sali ustawione były
z początku dwa krzesła, stolik, a na nim dzieła Henryka Sienkiewicza. Jednak ta część nie była stała, uczniowie zmieniali to, by  możliwe było odegranie różnych, innych scen.  Po prawej stronie sali stał projektor, na którym wyświetlono prezentację multimedialną o twórczości Sienkiewicza. Istotna była muzyka i oświetlenie, które stanowiły tło dla szkolnych artystów.
Jestem pod wrażeniem, tego co nam zaprezentowano. Widać, że uczniowie przyłożyli się do pracy. Przedstawienie było czytelne w odbiorze i momentami przezabawne. Domyślam się, że efekt końcowy nie był im obojętny.
Pani Dyrektor Elżbieta Michalik zauważyła także, że nasi aktorzy za pomocą strojów oraz rekwizytów, jak wspomniana wyżej stara maszyna do pisania, czy tara do prania, przenieśli nas do tamtych czasów, do roku 1876, gdzie, jak dowiedzieć się można było, w lutym Sienkiewicz wybrał się w podróż do USA.
Z tego okresu pochodzą Listy z podróży do Ameryki pisane pod pseudonimem Litwos, które drukowane w „Gazecie Polskiej” zyskały sobie szerokie uznanie czytelników. Ludzie zbierali się
i mówili o nich. Dyskutowali i zachwycali się nieznanymi im dotąd faktami, wynalazkami, o jakich wspominał pisarz. Korespondencje ze Stanów Zjednoczonych publikowane w prasie polskiej, zyskały szerokie uznanie i wzbudziły zainteresowanie jego osobą. Tak właśnie rozpoczęła się wielka kariera Sienkiewicza, co zostało odzwierciedlone w zaprezentowanym przedstawieniu.
Dzięki uchwaleniu tego roku rokiem Henryka Sienkiewicza Parlament Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd znakomitemu pisarzowi, ale także przyczynia się do popularyzacji jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.

Natalia Aleksandra Rosa klasa 3LOE

Odnośniki