15.05.2018 Dzień Nauk Ścisłych w Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie.

15 maja 2018

Wielcy patrioci i zapomniani naukowcy – to hasło przewodnie zmagań z chemii, fizyki i matematyki , jakim poddani byli uczniowie klas pierwszych . Tegoroczny konkurs był  poświęcony takim osobom jak: Stanisław Kierbedź, Józef  Rotblat, Mieczysław Grzegorz Bekker, Stefan Drzewiecki, Ludwik Hirszfeld, Odo, Feliks, Kazimierz Bujwid, Jerzy Różycki, Stanisław Marcin Ulam.

Dokonali oni wielkich odkryć lub stworzyli niepowtarzalne dzieła w dziedzinie nauki chemii, fizyki i matematyki. Oddali swój talent dla dobra ludzkości, a pamięć o nich w naszym kraju uległa całkowitemu zatarciu.

Dlaczego więc, mimo ogromnych zasług są zupełnie nieznani albo wiedzą o nich tylko wąskie kręgi specjalistów? Dlaczego zapomniani, jeżeli zasłużyli na miano wielkich? Dlaczego zapomniani, skoro dokonali odkryć o światowym znaczeniu, pozostawili wspaniałe dzieła, a ich wynalazki służą do dzisiaj niemal całej ludzkości?

Na pewno przyczyn jest kilka. Jedni zostali skazani na zapomnienie przez rządzących Polską w latach powojennych, bo żyli i tworzyli w krajach – jak to czasem określano – „wrogiego obozu”, w krajach potępianego Zachodu. Inni, według ówczesnej władzy, „zdradzili ojczyznę”. Warto upowszechnić wiedzę o niebagatelnym udziale Polaków w światowym postępie cywilizacyjnym. Możemy być z nich dumni, bo zasługują na zaszczytne miejsce w Panteonie Narodowym na równi z wielkimi wodzami, sławnymi królami i przywódcami politycznymi.

Uczniowie klas pierwszych mieli wcześniej do przygotowania prace o wylosowanym naukowcu:

1. Prezentację multimedialną
  2. Plakat– wykonany dowolną techniką
  3. Motto– wykonane dowolną techniką
  4. Koreczki owocowo – warzywne z dekoracją patriotyczno– naukową.

W dniu konkursu dużych emocji dostarczyło koło pytań, którym kręcili przedstawiciele uczniów a następnie odpowiadali na „wykręcone” pytanie.

Spotkanie prowadziły uczennice klasy 2LZA Anna Wyrzykowska, Natalia Jaworska przy współudziale osób : Luiza Banasiak, Magdalena Szczesna, Katarzyna Rozenek, Aleksandra Turek, Karolina Turek, Patryk Krawczyk, Piotr Kuchta , Igor Oleksiak.

Po podliczeniu punktów I miejsce zdobyła klasa 1LOI, II klasa 1TE a III klasa 1TI.

Organizatorzy konkursu nauczyciele: p.Ewa Chmielinska, p.Aneta Kasjaniuk, p.Dorota Nizińska,  p.Edward Steczkowski mają  nadzieję, że udało  się przybliżyć zasługi naszych rodaków i poszerzyć  wiedzę na temat wkładu Polaków w rozwój i wzbogacenie światowej nauki, i że od teraz ich dzieła nie pozostaną  anonimowe.

Klasa 2LZA.