Bo coś w szaleństwach jest z młodości … Bal studniówkowy w ZS 3

3 kwietnia 2019

Bo coś w szaleństwach jest z młodości,

Wśród lotu, wichru, skrzydeł szumu,

Co jest mądrzejsze od mądrości

I rozumniejsze od rozumu.

Tymi słowami Leopolda Staffa, oddającymi charakter studniówkowego spotkania, 19 stycznia rozpoczęto bal w Zespole Szkół Nr 3. Maturzyści aż ośmiu klas liceum i technikum bawili się w elegancko udekorowanej hali WOSiR. Uroczystość poprowadzili uczniowie: Małgorzata Abramczyk z klasy III LOL i Jakub Grodzicki z III LOi. Powitali Dyrekcję szkoły, Nauczycieli, zaproszonych Gości, Rodziców oraz swoje Koleżanki i Kolegów. To były najlepsze czasy, to były najgorsze czasy (…) To była pora światła i pora ciemności, to była wiosna nadziei i zima rozpaczy. Wszystko było przed nami i niczego przed nami nie było. Zmierzaliśmy wprost do nieba i zmierzaliśmy w drugą stronę. – słowami Charlesa Dickensa wspominali swoje lata szkolne oraz oddawali się wspomnieniom. To był piękny okres, choć pełen sprzeczności. Przychodzą mi teraz do głowy najtrudniejsze, ale i najweselsze zajęcia szkolne, puste zeszyty, czasem także puste głowy, muzyka z radiowęzła, rozmowy podczas przerw, pierwsze miłości, jedynki – te niechciane i te nieuniknione, piątki – te zapracowane i te z przypadku. Studniówkowy wieczór sprzyja jednak temu, by odłożyć na bok wszelkie troski i zmartwienia oraz dać się ponieść dobrej zabawie.

Ponieważ staropolski obyczaj nakazuje rozpoczynać wielkie bale polonezem, dlatego o zaproszenie do korowodu tanecznego prowadzący poprosili Pana Dyrektora Adama Mickiewicza. Poloneza odtańczono w dwóch turach. Oprócz Dyrektora Mickiewicza, taniec poprowadzili także Pani Dyrektor Elżbieta Michalik oraz Pan Dyrektor Jerzy Sasin.

W dalszej części wieczoru głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Michalik, która oficjalnie otworzyła bal. Wczoraj policzyłam, że matura za 107 dni. Nie jest źle, bo mamy jeszcze mały zapas – zauważyła z uśmiechem. – Proponuję mądrze wykorzystać ten czas. Nasza szkoła ma już srebrną i brązową tarczę w rankingu Perspektyw, więc została jeszcze złota … Życzę szalonej zabawy, mądrych koleżanek i kolegów oraz niebolących nóg. Prowadzący natomiast złożyli na ręce Dyrekcji ZS3 podziękowania za stworzenie warunków do zdobywania wiedzy oraz za ciągłe starania, aby szkoła była coraz nowocześniejsza. Kwiaty otrzymali: Pani Dyrektor Elżbieta Michalik, Pan Dyrektor Adam Mickiewicz i Pan Dyrektor Jerzy Sasin.

Wśród nas są jeszcze osoby, którym należą się szczególne podziękowania. Kiedy po raz pierwszy przekroczyliśmy progi naszej szkoły, czuliśmy się zagubieni w nowym otoczeniu, wśród nowych ludzi. W całej tej sytuacji pomogli nam się odnaleźć nasi Kochani Wychowawcy. – dodali konferansjerzy, tym samym dziękując pedagogom za opiekę przez wszystkie lata edukacji, wspólne wycieczki, pokazywanie właściwych rozwiązań, otwieranie umysłów oraz przygotowanie do wejścia w dorosłość. Kwiaty i podziękowania otrzymali: Pani Agnieszka Kalinowska, wychowawczyni klasy III LOL, Pani Ewa Chmielińska, wychowawczyni klasy III LZA, Pani Magdalena Królikowska, wychowawczyni klasy III LOE, Pani Agnieszka Wydryszek, wychowawczyni klasy III LOT, Pani Emilia Pietrzykowska, wychowawczyni klasy IV TE, Pani Alicja Usielska, wychowawczyni klasy IV Ti, Pan Krzysztof Ostrowski, wychowawca klasy III LZB oraz Pan Wojciech Rogulski, wychowawca klasy III LOi.

Również rodzice podziękowali nauczycielom. W ich imieniu głos zabrała Pani Aneta Lenartowicz. Powierzając na parę lat nasze dzieci Państwa opiece, większość nas, rodziców, robiła to niewątpliwie z niepewnością i obawą, czy dokonuje dobrego wyboru. Nie wiedzieliśmy, czy poradzą sobie Państwo z ich niesfornymi charakterami, buntowniczą naturą. Dziś wiemy, że te obawy okazały się niepotrzebne.

Sami maturzyści, już niedługo absolwenci Zespołu Szkół Nr 3, także przekazali podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się, aby studniówkowy bal był naprawdę wyjątkowy. W ich imieniu głos zabrali Ilona Jechna i Piotr Zdunek z klasy III LZB. Zwrócili się także do swoich koleżanek i kolegów, z którymi spędzali najwięcej czasu, wspólnie świętowali małe i większe sukcesy, ale także na ich ramionach wypłakiwali niepowodzenia. Nie wiemy, jakie będą nasze losy po ukończeniu szkoły. Mamy jednak cichą nadzieję, że pomimo dzielących nas odległości, różnych życiorysów, różnych pragnień i celów, różnych ideałów i filozofii, znajomi ze szkoły wciąż będą stanowić „to samo pokolenie” a do ponownego spotkania (z niektórymi być może po wielu latach), nikogo nie trzeba będzie namawiać. – zakończyli swoje wystąpienie.

Błogosławieństwa młodzieży, na studniówkę, maturę i dorosłe życie, udzielił ks. Tomasz Myśliwy.

Część oficjalną zakończył piękny walc, przygotowany przez uczennicę, Sylwię Grzegorczyk oraz Panią Małgorzatę Szwed. Układ do piosenki Jake’a Bugga pt. „Waiting” zatańczyli: Oliwia Kaszubska z klasy III LZB i Adrian Bereski z III LOT, Ewelina Wińska i Cyryl Pieńkos z klasy III LZB, Julia Jakacka i Bartłomiej Sieńkowski z klasy III LOL, Karolina Rociek z klasy III LOE i Piotr Kuchta z III LZA, Jolanta Skowrońska i Mikołaj Głosek z klasy III LOE, Oliwia Wyszyńska i Aleksander Purgacz z klasy III LOE, Gabriela Filipczak z klasy III LOE i Piotr Zdunek z III LZB, Julia Stanczewska z klasy III LOE i Hubert Kukwa z IV Ti, Joanna Puchalska i Jakub Łukasiak z klasy III LOE oraz Katarzyna Świderska z klasy III LOE i Daniel Ponichtera z IV Ti.

Później była już tylko szampańska zabawa do białego rana a po północy konkurs „Ananasy z naszej klasy” oraz wybór Królowej i Króla Tańca, którymi została para, Oliwia Wyszyńska i Aleksander Purgacz z klasy III LOE.

Tekst: wychowawcy klas maturalnych

Foto: „Nowy Wyszkowiak”

Odnośniki