BYLIŚMY. JESTEŚMY. BĘDZIEMY!

3 października 2015

3 października 2015r. członkowie PaTportów z powiatu wyszkowskiego mieli możliwość zagrania  w niezwykłym  widowisku historyczno-edukacyjnym pt. ,,Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy!’’ z okazji otwarcia Muzeum Katyńskiego w Cytadeli Warszawskiej. W  spektaklu wzięli udział  także uczniowie  z naszej szkoły: Martyna Ochmańska-  1LOI, Paulina Żuberek i Milena Lenartowicz – 1TE, Anita Piotrowska – 2TI, Patrycja Piórkowska -2LOL,a  także członkowie Teatru FARSA. Było to niesamowite przeżycie i wspaniała lekcja historii nie tylko dla widza, ale także dla młodego aktora.

,,Byliśmy. Jesteśmy, Będziemy!’’ to widowisko historyczno-edukacyjne przedstawiające w jedną godzinę 1000 lat historii Polski. Poprzez karty polskiej historii przeprowadza widza narracja i muzyka. Widowisko przedstawia pochód historii od Chrztu Polski, kiedy Mieszko I z poślubioną Dobrawą prowadzą już chrześcijańską Polskę poprzez włócznię św. Maurycego- symbol władzy, bitwę pod Grunwaldem, Potop Szwedzki, I i II rozbiór Polski, Powstanie Kościuszkowskie, III rozbiór Polski- zniknięcie kraju z mapy Europy, po brygadę Piłsudskiego i odrodzenie kraju w 1918r. Dynamicznie przewracając karty historii aktorzy szczególnie uwydatniają okres II wojny światowej. Nazistowskie Niemcy i sowiecka Rosja w dosłowny sposób ,,rozdziera’’ biało-czerwoną Rzeczpospolitą. W tym momencie spektakl skupia uwagę widza na zbrodni katyńskiej. Zbrodnię w Katyniu i Miednoje przedstawia Grupa Rekonstrukcji Historycznej wzmocnionej przez wyświetlony na ekranie telebimu fragment filmu ,,Miednoje 1940’’. Po ukazaniu Powstania Warszawskiego w barwny sposób przedstawiony jest koniec II wojny światowej, a strzałami fajerwerków obwieszczone jest zwycięstwo nad III Rzeszą. Aktorzy przenoszą widza w czasy Polski Ludowej, kiedy po kilkudziesięciu latach zostały odkryte groby w Katyniu i Miednoje świat dowiaduje się o skali i okolicznościach zbrodni. Następuje symboliczny czas połączenia Polskiego rządu z rządem na emigracji i odrodzenie się demokracji, kiedy małe dzieci rodzą się i mogą żyć w wolnym kraju. Widowisko kończy rozwiana biało-czerwona flaga pośród 12 flag Unii Europejskiej.

Olbrzymich rozmiarów rekwizyty oraz kostiumy z danej epoki wprowadzają widza w odpowiedni okres historii. Rekwizytami animowało  ponad 60 aktorów, wolontariuszy programu PaT – ,,Profilaktyka a Ty’’.

Patrycja Piórkowska kl. 2LOL

 

Odnośniki