„Nie było żadnej nadziei”

19 kwietnia 2018

W dniu 19.04.2018 minęła 75 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Był to zryw ludności żydowskiej, która była poddawana przez okupanta niemieckiego – represjom, głodzeniu i w końcu mordowaniu. Powstanie trwające blisko miesiąc, a zakończone wysadzeniem w powietrze synagogi przy ulicy Tłomackie, nie miało żadnych szans powodzenia. Niemcy bezwzględnie rozprawili się z młodymi ludźmi, którzy nie zginęli w walce, wywożąc ich do obozu w Treblince, a cały obszar getta po uprzednim przeczesaniu i spaleniu zrównali z ziemią. Każdego roku odbywa się w Warszawie marsz na Umschlagplatz, a powstałe niedawno Muzeum Żydów Polskich prowadzi akcję Żonkil, do której przyłączyła się nasza szkoła.

W akcji wzięły udział klasy I LOI  i klasa IILOL/ pod opieką A.Zawadzkiej i A.Wydryszek – młodzież przygotowała i rozdawała żonkile , zarówno w szkole jak i na mieście.

O wydarzeniach w getcie przypominała okolicznościowa gazetka. Biblioteka szkolna przygotowała mini wystawkę publikacji poświęconych Holokaustowi- między innymi znalazły się tam: Bielawski „ Ostatni Żyd w Węgrowie” oraz J. Karski „Tajne państwo”

W wielu klasach  obejrzano film „Nie było żadnej nadziei”.

Odnośniki