Debata, prezentacje i kuroniówka … na 25-lecie wolności w ZS3/CKU

9 czerwca 2014

W piątkowe popołudnie, 6 czerwca 2014 roku odbyła się w sali konferencyjnej uroczystość dedykowana rocznicy 25-lecia wolnej Polski z udziałem uczniów szkoły dziennej (ZS3) oraz słuchaczy szkoły zaocznej (CKU). Zebrani byli świadkami debaty na temat „plusów i minusów” Polski po 1989 roku, ponadto mogli zetknąć się z prezentacjami ilustrującymi „25 twarzy 25-lecia”. W przerwie czekała na zebranych niespodzianka – zupa „kuroniówka”.

W debacie pt. „25 lat III Rzeczypospolitej – plusy i minusy” wzięły udział dwa siedmioosobowe zespoły. Oprócz uczniów szkoły dziennej z klas  1LOI (Błażej Mróz i Szymon Makowski), 2LOL (Aleksandra oraz Karolina Mickiewicz, Iwona Wawryło i Konrad Salwin) oraz 3TE (Joanna Brejnak, Urszula Banaszek, Sylwia Dąbrowska, Anna Gąsiewska, Katarzyna Janczewska i Justyna Kosiorowska), w debacie wzięli udział, nieco bardziej doświadczeni życiowo dyskutanci, reprezentujący szkołę zaoczną – Jolanta Karasiewicz (sem. 6LOA) i Piotr Stankiewicz (4LOZ). Ustalono 7 obszarów tematycznych, w których oczekiwano wypowiedzi „na tak” i „na nie”; każda strona miała określny czas wypowiedzi, limitowany przez jednego z uczniów (przekroczenie sygnalizowano dzwonkiem). Rozmawiano na następujące tematy:

  1. Generalna ocena 25 lat po 1989 roku.
  2. Ekonomia – segment I, wolny rynek.
  3. Ekonomia – segment II, własność i pieniądz.
  4. Kwestie społeczne.
  5. Zagadnienia polityczne.
  6. Polityka zagraniczna, bezpieczeństwo.
  7. Media, wolność słowa.

Zebrani w sali byli pod wrażeniem poziomu dyskusji, w której padło wiele argumentów merytorycznych, ale nie brakowało też emocjonalnych wypowiedzi i słownych utarczek.

W czasie przerwy w obradach zebrani mogli skosztować zupy „kuroniówki”, przygotowanej za sprawą p. dyrektor Elżbiety Michalik, która aktywnie towarzyszyła uczestnikom konferencji. Większość zebranych dopiero w trakcie uroczystości spotkała nie tylko tę nazwę, ale i ten smak …

W drugiej części spotkania p. Agnieszka Wydryszek poinformowała o wynikach akcji pt. „25 twarzy 25-lecia”; publicznie autorzy przedstawili jedynie kilka prezentacji. Szczególnie wyróżniono w tej kategorii prace uczniów – Dawida Nowakowskiego, Marka Chudego, Roberta Pażuchowskiego, Mateusza Zajaca (z kl. 1TI), Joanny Bartosiewicz, Aleksandry Zając (z kl. 1LOL), Mateusza Kucharczyka/Adriana Króla, Piotra Włodarczyka (z kl. 1LOI), Oli Kołodziejczyk, Natalii Bujanowicz, Maksyma Woźnicy (z kl. 2LEA) oraz Piotra Kosińskiego (z kl. 3TI).O dziwo uczniów np. zainteresowała sprawa odznaczeń posiadanych przez omawiane osoby. Zespół przygotowujący uroczystość wskazał następujące postacie, które uznano za jakby symbol minionych 25 lat: Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Bronisław Geremek, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Lech Kaczyński, Leszek Balcerowicz, Wisława Szymborska, Marek Kotański, Jerzy Owsiak, Władysław Bartoszewski, Adam Małysz, Justyna Kowalczyk, Donald Tusk, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Jerzy Buzek, Hanna Suchocka, Jolanta Kwaśniewska, Hanna Gronkiewicz-Walz, Krystyna Janda, Bogusław Linda, Jarosław Kaczyński, Tomasz Lis i Adam Michnik. Zatem wybrano osoby reprezentujące różne dziedziny aktywności (nie tylko polityków), zróżnicowane również pod względem wieku oraz płci.

Spotkaniu towarzyszyła ekspozycja książek i publikacji, z zasobów szkolnej biblioteki. W ramach obchodów 25-lecia wolności w szkole zorganizowano również rajd rowerowy pt. „25 kilometrów na 25-lecie” (kl. 1TI – 4 czerwca 2014).

Organizatorami uroczystości byli – Agnieszka Wydryszek, Aneta Pękul, Adam Mickiewicz i Robert Szulęcki.

AMM

Odnośniki