Dni Patrona w Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie

20 czerwca 2022

Na początku tygodnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w corocznych obchodach Dnia Patrona naszej szkoły. Wyjątkowo zostały one podzielone na dwie części, tak że zarówno w poniedziałek jak i we wtorek nauczyciele wraz z uczniami udzielali się w zorganizowanych przez siebie wydarzeniach.

   20.06 był dniem nauk ścisłych i retoryki dla klas pierwszych. Umiejętności mówcze zaprezentowało pięcioro uczniów. Mieli oni za zadanie odwołać się w swoich wypowiedziach do zaproponowanych wcześniej cytatów Jana Kochanowskiego lub J. R. R. Tolkiena. Pierwszoklasiści zdecydowali się nawiązać do twórczości polskiego wieszcza. W każdej z przemów poruszyli istotne dla współczesnego świata zagadnienia, takie jak wartość zdrowia na tle fraszki “Na zdrowie” czy niewiedzę dotyczącą przyszłości, którą przyniesie nam los,  jak we fragmencie “Pieśni IX”. W czasie trwania obrad jury (w składzie: wicedyrektor Elwira Sawicz – Bakuła, Aneta Augustynik, Karolina Mickiewicz, Agata Zawadzka, Agnieszka Michalik oraz Agata Marciniak) uczniowie brali udział w elektronicznym quizie o życiu i twórczości szkolnego patrona. Wkrótce potem ogłoszono laureatów konkursu krasomówczego: I miejsce – Julia Petrykowska (1LL), II miejsce – Szymon Ambroziak (1LI), III miejsce – Kacper Pietrzak (1TI), natomiast wyróżnieni zostali Milena Puławska (1LE) i Kacper Świderek (1TP). W dalszej kolejności mogliśmy być świadkami rozgrywki uczniów o umysłach ścisłych. Sześć drużyn zmierzyło się z zadaniami z zakresu matematyki, fizyki oraz chemii. Zwyciężył skład klasy 1LEO. Między poszczególnymi etapami konkursu uczniowie mogli zmierzyć się z internetowymi testami na platformie Quiziz. Mistrzami w elektronicznej wersji rozgrywek zostali: Szymon Szymowski, Katarzyna Kozłowska, Aleksandra Deluga.

   Drugi dzień obchodów rozpoczął się przemówieniem dyrektora szkoły Adama Mickiewicza. Po uroczystym wstępie widownia była świadkiem konkursu wiedzy o twórczości i życiu Jana Kochanowskiego. Jury w składzie: Agnieszka Kalinowska, Magdalena Kozon, Karolina Mickiewicz i Kamil Gurbała, wyłoniło zwycięzców: I miejsce – 2LL, II miejsce – 2LEO, III miejsce – 2TE. Nie zabrakło też eliminacji na najbardziej trafiony strój sielankowy. W tej kategorii laureatami zostali: I miejsce – Kacper Walentrzak, II miejsce – Olga Świeżek, III miejsce – Laura Karłowicz. W konkursie na portret patrona I miejsce zajęła Natalia Rucka, II miejsce – Magdalena Zabielska, III miejsce – Małgorzata Mielczarczyk, a wyróżnienia otrzymały Wiktoria Bryl oraz Julia Napiórkowska. Poznaliśmy także wyniki wcześniej ogłaszanego konkursu na fraszkę inspirowaną twórczością Kochanowskiego: I miejsce – Julia Bielecka (1LL), II miejsce – Jędrzej Zaradkiewicz (2TI), III miejsce – Kinga Ostrowska (3LI4), wyróżnione zostały zaś Alicja Kalata i Julia Ponichtera z klasy 3LL4.

   Najbardziej wyczekiwanym przez uczniów momentem była “Kuźnia Talentów” organizowana przez panią Monikę Orłowską – Więch i panią Agnieszkę Kalinowską. Uczniowie mogli zaprezentować publiczności swoje pasje i uzdolnienia. Grę na ukulele wraz ze śpiewem przedstawił Sebastian Badecki z klasy 2TP. Podziwialiśmy układ taneczny w wykonaniu Zuzanny Ginko (2LZ) i Jakuba Rychlickiego (2LL). Zuzanna wykonywała także swój własny utwór muzyczny. Pozytywne emocje przekazały nam dźwięki gitary, na której własną interpretację piosenki Bruno Marsa pokazała Agnieszka Kurowska z klasy 2LZ. Nie zabrakło również muzyki poważnej w wykonaniu ucznia klasy 3TI5 – Jakuba Chmielewskiego. Autorski wiersz wyrecytowała uczennica klasy 3LL4 – Magdalena Borkowska. Zdolności sportowo – akrobatyczne w spektakularny sposób zaprezentował Karol Urbaniak (2LL). W zakresie sportu obejrzeliśmy również wyjątkowy pokaz karate w wykonaniu pana Wojciecha Szweda oraz uczniów: Pawła Zdunka (3TI5), Igora Zająca (1TP), Mikołaja Rudzińskiego (1LI). Pozostałe prace artystyczne obejrzeć mogliśmy na przygotowanej do tego wystawie. Ponadto każdy mógł oddać głos na swój ulubiony występ w głosowaniu na szkolnej platformie internetowej. O jego wynikach dowiemy się podczas zakończenia roku szkolnego.

   Dzięki obchodom Dnia Patrona mogliśmy lepiej poznać biografię oraz twórczość poety, a także wykazać się swoimi zdolnościami. To okazja do wspólnej nauki i poznania siebie nawzajem. Podziękowania należą się organizatorom i uczestnikom przedsięwzięcia, którzy angażowali się w przygotowania. Pozostało jeszcze tylko poznać laureata w konkursie talentów!

Gabriela Rozenek 3LL4

Odnośniki