„Dziady” cz. III

12 lutego 2018

"Dziady" cz. III

Reżyseria: Michał Hachlowski

Muzyka: Michał Kowalczyk

Scenografia: Małgorzata Satora

Kostiumy: Marta Kordas

Animacje multimedialne: Michał Ambroży

Aktorzy: Anna Kryściak/ Jagoda Rall, Izabela Gawlas/ Izabela Skrypuch, Karol Basiak/ Michał Ambroży, Mariusz Kałwak/ Mariusz Hanulak, Mateusz Banek/Grzegorz Pacanowski

„ Tworząc nasz spektakl, skupiliśmy się na następujących wątkach dramatu: Ojczyzna, patriotyzm, prometeizm… Wydają się kluczowe w rozumieniu intencji, które przyświecały autorowi. Ponadto mamy nadzieję, że mimo trudnego języka utworu ciekawa forma przekazu zainteresuje odbiorcę i przybliży młodemu widzowi romantyczny świat Adama Mickiewicza. Warto podkreślić, że dużą uwagę zwracamy na oprawę plastyczną i muzyczną inscenizacji. Ponadto, aby zaznaczyć romantyczny charakter utworu, istotną rolę będą odgrywały postaci duchowe, a w tym wypadku: diabły i anioły. Naszego bohatera zastajemy w celi więziennej, gdzie dobre i złe duchy toczą walkę o jego duszę. Tymczasem w nim samym następuje przemiana. W celi Konrada spotykają się aresztowani za sprawą Nowosilcowa więźniowie i opowiadają swoje przeżycia związane z prześladowaniami spiskowców. Śpiewają patriotyczne pieśni…” Tak zapowiadają swoje przedstawienie autorzy scenicznej adaptacji III cz. „ Dziadów” A. Mickiewicza.

Kontynuując spotkania ze sztuką młodzież kl. II LOL, II LOI, III TE, III LEB, III TI w dniu 12.02 obejrzała spektakl w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza.

Kilka opinii uczniów na temat przedstawienia:

„ Osobiście przedstawienie podobało mi się, zwróciłam uwagę na role duchów, to one sugerują, przestrzegają, mówią, że należy pomagać innym, czynić dobro” ,

„Polecam przedstawienie tym, którzy po omówieniu lektury, chcą przypomnieć sobie najważniejsze wątki dramatu”,

„ Pomysł na inscenizację jest prosty, aktorzy poradzili sobie ze przydzielonymi im rolami”.

 

 

Elwira Sawicz- Bakuła

Odnośniki