Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2017

„ Zawód pedagoga jest jedynym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz… I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniony przez ucznia dopiero w przyszłości…” Te niezwykle mądre słowa wypowiedziała znana aktorka Zofia Kucówna, a na nie powołał się prowadzący uroczystość, z okazji Dnia Edukacji Narodowej ,wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 3 p. Jerzy Sasin. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły

i odśpiewaniu hymnu państwowego, zostali powitani przybyli na tę uroczystość, przede wszystkim pani dyrektor Elżbieta Michalik, nauczyciele, wszyscy pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie. Prowadzący stwierdził, że nie byłoby tego święta, „ gdyby nie podmiot naszych działań”. Uczynił mottem uroczystości słowa Jana Okonia: „ Trud Twój nie umrze ze mną, będzie żył w słonecznych oczach rozkwitłych w dojrzałość”. Słowa te sugerują, że choć nie zawsze to, co robią pedagodzy, daje efekt widziany teraz, natychmiast, ale to co wykonują, jednak pozostaje w umysłach młodzieży. Tak jak ziarno rzucone w glebę, po pewnym czasie dopiero kiełkuje, rozwija się, rośnie, pięknieje, zakwita pięknym blaskiem, a w końcu daje dorodny plon. W tym tkwi nadzieja i istota pracy szkoły”- dodał p. J. Sasin. Następnie poprosił o zabranie głosu panią dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 Elżbietę Michalik, która kierując do nauczycieli i pracowników szkoły ciepłe słowa, zwróciła uwagę na pewne fakty z historii, które dały początek obchodzonemu corocznie dniu Edukacji Narodowej. Życzyła wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze. Następnie w imieniu rodziców glos zabrała pani Aneta Lenartowicz, wyraziła wdzięczność za trud i pracę, wysiłek w kształtowanie sumień młodego człowieka, życzyła wytrwałości, cierpliwości i wszystkiego najlepszego. „ Nauczyciel ma wpływ na wieczność. Nie jest bowiem w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie” – do słów amerykańskiego historyka H. Brooksa Adamsa odwołał się prowadzący uroczystość p. J. Sasin. Stwierdził, że nie należy czekać do dalekiej przyszłości, aby docenić to, co robią nauczyciele, dlatego jak co roku wręczono wyróżnienia dyrektora Zespołu Szkół Nr 3  za prace, zaangażowanie i poświęcenie. Nagrody otrzymali:

  1. Lidia Chmielewska, p. Tomasz Dąbrowski, p. Marzanna Gruszczyńska, p. Agnieszka Kalinowska, p. Aneta Kasjaniuk,
  2. Marzanna Kowalczyk. p. Adam Mickiewicz, p. Krzysztof Ostrowski, p. Elwira Sawicz- Bakuła, p. Edward Steczkowski, p. Robert Szulęcki,
  3. Grażyna Witkowska, p. Agata Zawadzka, p. Justyna Zawierucha,
  4. Jerzy Sasin.

Uroczystość z okazji Dnia Edukacji to także święto nauczycieli Centrum Kształcenia Ustawicznego. Pani dyrektor Aneta Pękul wyraziła podziękowanie   nauczycielom pracującym w tej placówce.

Po części oficjalnej Koło Młodych Twórców „ KOMETA” przygotowało pod opieką p. Elwiry Sawicz- Bakuły i p.G. Witkowskiej koncert- liryczne wspomnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W roli konferansjerów wystąpiło dwoje maturzystów: Izabela Brzezińska z kl. III LOI oraz Michał Zawistowski z klasy III LOL. Młodzi artyści w imieniu wszystkich uczniów podziękowali nauczycielom za ich trud i wysiłek w kształtowanie ich sumień i zdobywanie wiedzy, za wskazywanie właściwych dróg, zmuszanie do refleksji i poszukiwań nowego. Wyrazili swoją wdzięczność w tradycyjny sposób, słowem i piosenką, życząc cierpliwości, pięknych i szlachetnych pomysłów, wiary, uśmiechu w zimowe dni, takich myśli i marzeń, które dadzą się urzeczywistnić, pasji, magicznych chwil, refleksji nad sensem i celem życia, wytrwałości, satysfakcji i wszystkiego co najcudowniejsze. Dedykowane utwory pozwoliły na chwilowe zapomnienie i wspomnienie. Społeczność szkolna miała okazję usłyszeć takie utwory jak „ Radość najpiękniejszych lat” A. Jantar w pięknym wykonaniu Klaudii Owsianko z klasy I LOE. Natalia Sieńkowska z klasy III LOL pytała, ”Kto ma takie dziwne oczy? Kto ma takie dziwne usta?” w piosence „ Tańczące Eurydyki” z repertuaru Anny German. Z tym trudnym ale jakże pięknym utworem poradziła sobie wyśmienicie. Do wiary w lepszy świat, w lepszych nas zachęcał zespół muzyczny w składzie: Piotr Nowak (bas i wokal) z klasy I TE, Dawid Marszał ( perkusja)- gościnnie z I LO im C. Norwida w Wyszkowie, Oskar Góralewski( gitara) z klasy I LOL, Patryk Fankidejski ( gitara) z klasy II TI i wokalista Piotr Kuchta z klasy II LZA, który świetnie wykonał utwór „ Braci” „ Jeszcze wierzę”. Ta nowopowstała grupa muzyczna już zrobiła prawdziwą furorę. W oryginalny sposób debiutowali uczniowie z klasy I LOL: Jakub Więcki, Klaudia Zyśk, Aurelia Reluga, Dominika Rogalska i Monika Wróbel, którzy zaprezentowali „ Riptide” Vance Joy. Akompaniament z wykorzystaniem małej gitary ukulele bardzo się wszystkim podobał, a pani dyrektor

  1. Michalik zgłosiła chęć nauki gry na tym instrumencie. Uczniowie klasy I LZB Michał Zawistowski i Przemysław Łachacki dostarczyli wielu wrażeń muzycznych przez wykonanie piosenki ” Nie liczę godzin i lat” . Przekonywali, że „ to życie mija, nie ja”. Uczniowie klasy I LZA Filip Szymański, Weronika Wojtaszek i Sylwia Grzegorczyk śpiewali: „ Zanim pójdę chciałbym powiedzieć, że… Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty… Ale miłość- kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie ku górze.”

Wspomagali tę grupę operatorzy dźwięku z klasy II TI, scenografią zajęły się uczennice z klasy III LEA. Aleksandra Gregorek, Kinga Krajewska, Martyna Kowalczyk, uczennice klasy I LOL czuwały nad realizacją scenariusza występu młodych wykonawców. Koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem przez debiutujących i już doświadczonych artystów tradycyjnego „ Sto lat” naszym znakomitym nauczycielom.

Uroczystość dobiegła końca. Pan wicedyrektor Jerzy Sasin podziękował młodym artystom za stworzenie niezwykłego nastroju, za tę chwilę muzycznych wspomnień i zapomnienie.

„ Święto, określane mianem Dnia Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.”

Elwira Sawicz- Bakuła

Grażyna Witkowska

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Odnośniki