Dzień Patrona w ZS3

16 czerwca 2023

    Każdego roku w Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie obchodzony jest Dzień Patrona. Również w tym roku 16 czerwca 2023 roku odbyły się związane z tym świętem uroczystości.

        Pierwszym elementem tegorocznych obchodów był szkolny Konkurs Krasomówczy, w którym wzięli udział przedstawiciele klas pierwszych:

 1. Dominika Pietrzak kl. 1 LL
 2. Oliwia Dzięcioł kl. 1 LL
 3. Zuzanna Groszkowska kl. 1 LZ
 4. Martyna Mućko kl. 1 TI
 5. Kinga Jagielska kl. 1 LEB
 6. Karolina Sitek kl. 1 LEA
 7. Natalia Wróbel kl. 1 TE/TR
 8. Aleksandra Łobacz kl. 1 LEO/LI

Cele konkursu od lat są niezmienne – to chęć kształtowania wśród uczniów postawy świadomego posługiwania się językiem polskim i propagowanie wiedzy i umiejętności z zakresu kultury wypowiedzi i poprawności językowej. Konkurs daje też możliwość podnoszenia umiejętności operowania głosem, modulacji i intonacji oraz współzawodnictwa i prezentacji uzdolnień.

Tematy tegorocznych wystąpień konkursowych miały dotyczyć słów Jana Kochanowskiego lub Wisławy Szymborskiej:

 1. „Zacność, uroda, moc, pieniądze, sława,

Wszystko to minie jako polna trawa;”

(fragm. fraszki „O żywocie ludzkim” J. Kochanowskiego)

 1. „Kto tak mądry, że zgadnie,

Co nań jutro przypadnie?

Sam Bóg wie przyszłe rzeczy, a śmieje się z nieba,

Kiedy się człowiek troszcze więcej, niźli trzeba.”

(fragm. Pieśni IX J. Kochanowskiego)

 1. „Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny.”

(fragm. wiersza „Nic dwa razy” W. Szymborskiej)

Jury konkursowe pod przewodnictwem pani wicedyrektor Elwiry Sawicz – Bakuły postanowiło pierwsze miejsce przyznać Aleksandrze Łobacz, doceniając trafność przywołanych przez nią argumentów i oryginalność ujęcia tematu, a także swobodę w wygłaszaniu wypowiedzi. Drugie miejsce przyznano Natalii Wróbel, a trzecie – Zuzannie Groszkowskiej. Nagroda publiczności trafiła do Kingi Jagielskiej.

          Kolejną atrakcją był quiz na temat twórczości i życia Jana Kochanowskiego. Uczniowie wykazali się znakomitą wiedzą w tej dziedzinie. Po burzliwej dogrywce zwyciężyła klasa 1 LL.

      Najbardziej wyczekiwanym przez uczniów momentem była “Kuźnia Talentów”. Uczniowie mogli zaprezentować publiczności swoje pasje i uzdolnienia.  W tym roku uczestnicy popisali się umiejętnościami z różnych dziedzin, a ich profesjonalizm zasłużył na podziw i uznanie. W tegorocznym konkursie talentów udział wzięli:

Łucja Zwolińska, Jakub Chmielewski- duet instrumentalno-wokalny (śpiew, pianino, skrzypce),

Sebastian Bedecki (3TP)- śpiew przy akompaniamencie ukulele,

Tercet: Zuzanna Ginko (3LZ), Małgorzata Mielczarczyk (3LZ), Agnieszka Kurowska (3LZ)- śpiew przy akompaniamencie gitary, dziewczęta wykonały utwór „Perfect” Eda Sheeran’a,

Jakub Chmielewski ( 4TI5)- utwór wykonany na pianinie,

Michał Pękul (2LI)- układanie kostki Rubika,

Aniela Reluga (3LZ)- nagranie z zawodów oraz treningów jeździeckich,

Łucja Stalmach (2LZ)- śpiew, uczestniczka zaśpiewała piosenkę Sanah „Sen we śnie”,

Franciszek Kołoszko (2TI)- nakręcił krótki film ukazujący jego umiejętności w zakresie jazdy na deskorolce,

Julia Napiórkowska (2LZ)- śpiew. Julia zaprezentowała piosenkę „Scenariusz dla moich sąsiadów” zespołu Myslovitz,

Zuzanna Ginko (3LZ), Agnieszka Kurowska (3LZ) wykonały układ choreograficzny do piosenki Sevdalizy.

Członkowie formacji Rhinos: Karol Urbaniak (3 LL), Wiktor Wasilewski ( 3 LE), Jakub Sema (1 LZ), Kacper Jeziórski (2 TE), Hubert Dąbrowski (3 LE), Bartosz Szajczyk (1 TE), Igor Ragajsin (2 TP) przesłali filmik prezentujący ich niezwykłe umiejętności w zakresie futbolu amerykańskiego.

W formie wystawki swoje prace zaprezentowali również pani Agnieszka Michalik, pan Artur Szydlik, pani Dorota Jaszkowska, pani Anna Ponichtera, Zuzanna Zdziartstek (3LL), Bartosz Prus (3LL), Natalia Łapińska (3LL), Natalia Rudzka (3 LEO). Poza tym panie z biblioteki szkolnej przygotowały prezentacje na temat ponadczasowych wartości, które odnajdujemy w tekstach Jana z Czarnolasu.

Wszystkim uczestnikom Kuźni Talentów serdecznie dziękujemy oraz gratulujemy niezwykłych umiejętności. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu zakończenia roku szkolnego.

W trakcie obchodów święta naszego patrona można było również obejrzeć  prace  uczniów  I Wojewódzkiego Konkursu Recytatorsko – Plastycznego „Zainspiruj się Kochanowskim”.

     Jednym z ciekawych wydarzeń związanych z obchodami Dnia Patrona w naszej szkole było spotkanie z p. Karolem Pękulem, wieloletnim nauczycielem i wicedyrektorem naszej szkoły. Otwierało ono cykl spotkań z ciekawymi ludźmi z Wyszkowa i okolic. 16 czerwca młodzież klas 2LZ i 2 LL mogła posłuchać ciekawych wspomnień pana Pękula dotyczących m.in. pracy w szkole czy w kopalni. Z ogromnym zainteresowaniem uczniowie słuchali opowieści  o pracy w TVP oraz o zaangażowaniu politycznym gościa. Godzinne spotkanie szybko dobiegło końca i uzmysłowiło młodzieży, że osoba, z którą rozmawiali, to człowiek o wielu talentach i pasjach.

W bibliotece szkolnej odbyły się artystyczne warsztaty plecenia Makramy, które poprowadziła p. Sylwia Jaworska (pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Wyszkowie) z udziałem zainteresowanych uczniów i nauczycieli ZS 3. Została przygotowana również wystawa książek prezentująca bogaty dorobek J. Kochanowskiego.

         W ramach Dnia Patrona ZS3 w auli szkolnej (A.4.1) w dn. 16 VI br. odbyło się spotkanie uczniów wybranych klas (1LL, 1TE/TR, 3LZ) oraz zainteresowanych sprawą nauczycieli ze współautorami publikacji pt. „Puszcza Biała i ziemia wyszkowska – kto był kim”, która ma być kontynuowana – w formie tomu II.

Grono autorów reprezentowali p. Elżbieta Borzymek, p. Mirosław Powierza oraz p. Adam M. Mickiewicz, który prowadził spotkanie, przedstawił przybyłych gości (podkreślił ich wkład w prace merytoryczne i redakcyjne) oraz założenia zrealizowanego już oraz planowanego projektu wydawniczego. Współautorzy publikacji dzielili się z zebranymi informacjami i uwagami dotyczącymi opisywanych osób oraz procedury wydawniczej. Przybyli goście przynieśli na spotkanie z młodzieżą i zaprezentowali dużą liczbę publikacji, dotyczących historii lokalnej, w tym serię Zeszytów Wyszkowskich.

     Wśród obecnych przeprowadzono minikonkurs, w którym nagrodą była – książka będąca przedmiotem spotkania; trafiła do jednego z uczniów, który zapamiętał jedną z postaci omawianych przez przybyłych, tj. ks. Narcyza Wilewskiego (posługujący w Wyszkowie w czasie powstania styczniowego duchowny, za patriotyczną postawę trafił na Syberię).

Spotkanie było specyficzną lekcją historii lokalnej.

       Dzięki obchodom Dnia Patrona mogliśmy lepiej poznać biografię oraz twórczość poety, a także wykazać się swoimi zdolnościami. To okazja do wspólnej nauki i poznania siebie. Podziękowania należą się organizatorom i uczestnikom przedsięwzięcia, którzy angażowali się w przygotowania.

Zdjęcia z wydarzenia

 

Odnośniki