Dzień Rejestracji Potencjalnych Dawców Komórek Macierzystych i Szpiku Kostnego w Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie

23 kwietnia 2018

Świadomą decyzję pozostania potencjalnym dawcą komórek macierzystych i szpiku kostnego w naszej szkole podjęło 46 osób.

 

W naszej szkole w okresie od  09.04.2018 do 20.04.2018  dwuosobowe zespoły wolontariuszek  z klas 2LZA i 2LZB we współpracy z wychowawcami,p.  Ewą Chmielińską i p.Krzysztofem Ostrowskim w składzie :

 

  1. Aleksandra Turek i Gabriela Gadomska
  2. Anna Wyrzykowska i Natalia Jaworska
  3. Katarzyna Rozenek i Magalena Szczesna
  4. Aleksandra Nowicka i Sandra Grzywacz
  5. Izabela Brejnak i Patrycja Wojciechowska

 

przeprowadzały prelekcje we wszystkich klasach. Głównym ich celem było uświadomienie uczniom, że im więcej  osób zarejestruje się jako potencjalni dawcy, tym większe są szanse na  znalezienie niespokrewnionego „genetycznego bliźniaka”.

 

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Liczba chorych w ciągu ostatnich 25 lat wzrosła dwukrotnie. Ma to związek głównie ze starzeniem się społeczeństwa. Najwięcej przypadków (60 proc.) dotyczy osób między 50 a 79 rokiem życia. Jednak na nowotwory hematologiczne często chorują również dzieci i osoby młode. Chorzy kwalifikują się jedynie do leczenia z wykorzystaniem przeszczepienia szpiku kostnego lub komórek macierzystych z krwi obwodowej.

 

Fundacja DKMS rejestruje potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych na rzecz pacjentów niespokrewnionych. Działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego, w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. Jest największym Ośrodkiem Dawców Szpiku w kraju. We wszystkich bazach potencjalnych dawców grupy DKMS na całym świecie zarejestrowanych jest  7 966 279 potencjalnych dawców szpiku. Ponad 5000 osób, zostało faktycznymi dawcami, co stanowi  zaledwie 0,4% ze wszystkich zarejestrowanych.

 

Wszystkim osobom, które się zarejestrowały oraz  zaangażowanym w akcję  uczniom serdecznie dziękujemy.

 

 

Wolontariusze

Odnośniki