Dzień św. Patryka

Zgodnie z irlandzką tradycją 17 marca obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Wokół zrobiło się zielono i wszechobecne były irlandzkie barwy narodowe. Ten dzień zaczął się od zabawy z kodami QR, w której, po znalezieniu poprawnej odpowiedzi na jedną z zagadek, można było wygrać słodki upominek.

Następnie, klasy I LL oraz II LL wzięły udział w spotkaniu z nastoletnim Irlandczykiem Filipem oraz jego tatą. Panowie szczegółowo opowiedzieli o tym, jak wyglądają obchody tego święta w Irlandii. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć zdjęcia z parady odbywającej się rokrocznie w rodzinnym mieście Filipa, a także posłuchać irlandzkich piosenek patriotycznych w wykonaniu chłopca. Można było również przymierzyć tradycyjny zielony kapelusz, który wielu Irlandczyków zakłada podczas obchodów Dnia Świętego Patryka, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

 Na jednej z przerw odbył się również pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu Joanny Gołębiewskiej oraz Julity Sarnackiej, uczennic z klasy 3LL4. Dziewczęta wykonały efektowny układ taneczny do utworu Orthodox Celts „Star of the County Down”.

W tym dniu odbył się także quiz o Irlandii, w który udział wzięło aż 99 uczniów.  Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat symboli narodowych, zwyczajów, tradycji, systemu politycznego oraz położenia geograficznego Irlandii. W ocenie konkursu wzięte zostały dwa kryteria: poprawność odpowiedzi oraz czas pracy. Na tej podstawie komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców quizu, którymi są:

  1. miejsce- Oliwia Wróbel kl. 3LZ4

  2. miejsce- Kacper Bielecki kl. 3 TI

  3. miejsce- Marcin Dudziński kl. 3 TI

 

Zwycięzcom gratulujemy. Nagrody zostaną wręczone przy najbliższej okazji.

 

Była również możliwość skorzystania z fotobudki i zrobienia sobie zdjęcia z gadżetami na Dzień Świętego Patryka. Podczas obchodów Dnia Irlandzkiego miała miejsce także sprzedaż ciast oraz przekąsek irlandzkich, z której dochód był przeznaczony na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Zebraliśmy 774 zł 65 gr, za co dziękujemy hojnym darczyńcom. Dziękujemy również osobom, które wykazały się zaangażowaniem w przygotowanie tego święta.

 

 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Dzien-Swietego-Patryka-plakat-1.jpg

Odnośniki