EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW W ZS NR 3

19 października 2018

W dniu 19 października nasza szkoła po raz kolejny świętowała Europejski  Dzień Języków. Jest to coroczne święto języków, ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. Jego najważniejszym przesłaniem jest promowanie nauki języków obcych, wielojęzyczności i różnorodności językowej.  Podjęliśmy różnorodne działania, mające na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści.

Tego dnia szkoła została udekorowana flagami oraz plakatami z ciekawostkami na temat języków obcych oraz elementami kulturowymi, wybranych krajów europejskich.  Młodzież miała również możliwość przebrania się, a osoby, które to uczyniły korzystały z przywileju bycia nieodpytywanym na lekcjach.

Poza tym, wszyscy uczniowie mieli szansę włączyć się w konkurs interaktywny z wykorzystaniem kodów QR, który polegał  na odszukaniu na terenie szkoły 20 kodów, zeskanowaniu ich a następnie udzieleniu odpowiedzi na  zaskakujące pytania związane ze znajomością języków obcych.

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce  –  Izabela Wicińska kl. 1 LOI, Mateusz Szczepanik kl. 2 TE

II miejsce – Jan Andrych kl. 1 LOI, Alicja Druchniak kl. 2 LOI

III miejsce –  Gabriela Gadomska kl. 3 LZA, Julia Bryk kl. 1 LOI,

                      Aleksandra Stysiak kl. 1 LOI

Podczas głównej akademii,  poprowadzonej przez uczniów klasy 3 LOL  – Małgorzatę Abramczyk oraz Jakuba Siedleckiego, cała społeczność szkolna mogła się dowiedzieć  o najefektowniejszych metodach uczenia się języków obcych, a to za sprawą   prezentacji multimedialnej uczennic z kl. 2LOI – Magdaleny Witkowskiej i Sylwii Grzegorczyk.

W części artystycznej wystąpiły uczennice z kl. 2TE  – Weronika Perzanowska i Marta Przybysz, prezentując przygotowaną przez siebie scenkę,która podkreślała w humorystyczny sposób wagę znajomości języków obcych.

Kolejnym punktem był interaktywny quiz wiedzy o językach KAHOOT, który całkowicie pochłoną widownię, młodzież reagowała bardzo entuzjastycznie, mogąc udzielać odpowiedzi przy użyciu telefonów komórkowych.

Nie zabrakło także kapitalnych występów wokalnych w językach obcych, które wzbudziły wielkie emocje wśród publiczności,co można było stwierdzić po gromkim aplauzie, któremu nie było końca.

I tak oto:

– grupa uczniów  w składzie:

wykonała utwór w  pt. „Różowe wino” formacji Fedukand Alli,

– Filip Szymański z kl. 2 LZA zaśpiewał a capella piosenkę  Eda Sheerana „Thinking out loud”

– Jakub Siedlecki z kl. 3 LOL wcielił się idealnie w Eminema w utworach „River” i „Rap God”.

         Ponadto, tego dnia szkoła włączyła się w akcję charytatywną pt. „Z serca dla serca”, która zbiera fundusze na budowę hospicjum dla dzieci. Szkolni wolontariusze zaangażowali się w przygotowanie oraz przeprowadzenie kiermaszu ciast, z którego zebrane środki zostały przeznaczone na ten cel.

Cała impreza została przygotowana przez nauczycieli języków obcych:

panie:Izabelę Zbrzeźniak i Agnieszkę Kalinowską oraz panów: Kamila Szumowskiego i Kamila Gurbałę.

Agnieszka Kalinowska

Odnośniki