Europejski Tydzień Jezyków Obcych – podsumowanie

24 marca 2022

Europejski Tydzień Językowy za Nami!

Od 11 do 18 marca obchodziliśmy w Naszej szkole pierwszy tydzień językowy. Ideą przyświecającą temu wydarzeniu było przede wszystkim zmotywowanie Was drodzy uczniowie do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Organizując to przedsięwzięcie chcieliśmy zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy oraz promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.

Inauguracja Naszego tygodnia odbyła się podczas spotkania uczniów z ekspertami z CEO w ramach udziału w ogólnopolskim projekcie Europejskiego Uniwersytetu Latającego, które odbyło się 11 marca- więcej pisaliśmy tu (link)

Każdy kolejny dzień dedykowany był innym państwom i językom. Różne działania wiązały się z każdym z nich ale wszystkie łączyło jedno- nie zapomnieliśmy o tych, którzy w tym czasie bardzo potrzebują Naszej europejskiej pomocy i w ramach codziennych, różnorodnych kiermaszy przeprowadzaliśmy zbiórkę pieniężną na rzecz Ukrainy. Dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu udało Nam się zebrać kwotę 1549 zł! Kwota ta zostanie przekazana na jedno z kont przeznaczonych na pomoc Ukrainie.

1) Włochy/Francja/ Hiszpania

2) Wielka Brytania

3) Kraje niemieckojęzyczne

4) Irlandia i dzień św. Patryka

16 marca z całą pewnością można zaliczyć do bardzo pozytywnych dni w naszym szkolnym kalendarzu. Tego dnia w murach szkoły przy ul. Geodetów odbył się dzień krajów niemieckojęzycznych, a dodatkowo „No backpack day” czyli dzień bez plecaka – akcja ta wzbudzała uśmiech na Naszych twarzach w czasie wszystkich przerw.

Po całym tygodniu wrażeń związanych z  Europejskim Tygodniem Języków Obcych, podczas którego cała społeczność szkolna mogła poznać ciekawostki na temat krajów, spróbować przekąsek, a co najważniejsze poszerzyć swoje horyzonty przyszedł czas na podsumowanie w formie koncertu. Podczas spotkania – w którym wzięliśmy udział zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie dzięki transmisji online – mieliśmy możliwość posłuchania piosenek w obcych językach w wykonaniu uczniów naszej szkoły, poznaliśmy kolejne ciekawostki językowe z Europy dzięki Naszym szkolnym „Europejczykom” z klasy 3 LL4: Alicji Osęce, Natalii Dawidczyk, Alicji Kalacie oraz z klasy 3LI4- Zuzannie Deludze, Kamilii Szarmach, Kamilowi Welsz oraz Dawidowi Pyśk. Poznaliśmy zwycięzców konkursu na plakat „Języki kluczem do sukcesu” oraz dowiedzieliśmy się, które klasy w naszej szkole o językach i państwach w Europie wiedzą najwięcej.

W czasie koncertu wystąpili dla Nas:

– Gabriela Szabłowska z klasy 3LOL w piosence „City of Stars”, 

– Sebastian Bedecki  z klasy 2TP w piosence „Nieznajomy”,

– Kajetan Michalik z klasy 3 LOL w utworze „Sweet Dreams, TN”,

– Weronika Muszyńska z 3LOZ w piosence „Don’t start now”,

– Julia Ignatowicz z 2 LL oraz Agnieszka Kurowska, Nikola Brejnak, Weronika Wyszyńska i Wiktoria Karsznia z klasy 2 LZ w niemieckojęzycznej wersji bajkowej piosenki  „Lass sie nicht rein”.

Najlepszym plakatem promującym naukę języków obcych „Języki kluczem do sukcesu” okazała się praca Dominiki Krzyżewskiej z klasy3 Le4, 2. miejsce w tym konkursie zajął plakat Izabeli Archackiej z klasy 2LZ. Dodatkowo wyróżniona została praca uczennicy klasy 3 LL4 Julii Marciniak.

Podsumowany został również konkurs na artykuł w języku angielskim. Pani Izabela Zbrzeźniak- organizator wręczyła dyplomy następującym osobom: za I miejsce – Zuzannie Zdziarstek z 2LL, za II miejsce – Szymonowi Szczęsnemu z 3LOI a za III miejsce – Maji Falbie z 2LL.

Najwięcej emocji wzbudził jednak II etap Międzyklasowego Turnieju Wiedzy o UE. 5 najlepszych zespołów- wyłonionych w I etapie 14.03 spotkało się w rundzie „na żywo”. Reprezentanci klas 3 LL4, 3 LI4, 2 TI, 3 TI oraz 4 TI świetnie radzili sobie z odpowiedziami ale  bezkonkurencyjni okazali się bezbłędni w odpowiedziach Bartłomiej Sakowicz, Bartosz Sitek oraz Piotr Sobotka z klasy 4 TI i to oni wygrali dla swojej klasy Voucher na 200 zł do Pizzerii Da Grasso w Wyszkowie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki z udział w konkursie.

Koncert wraz z Turniejem poprowadziły Magdalena Borkowska i Anastasia Khrypun z klasy 3 LL4. Organizatorami przedsięwzięcia były panie Katarzyna Zarzycka oraz Matylda Kryszkiewicz.

Pod tym linkiem znajdziecie wszystkie informacje i działania podjęte podczas Europejskiego Tygodnia Języków Obcych
KLIK.


Z całego serca dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom za wkład, chęci i zaangażowanie!

Odnośniki