Film „Pianista” – Akademia Filmowa

11 stycznia 2024

W dniu 9 i 11 stycznia uczniowie naszej szkoły wybrali się na Młodzieżową Akademię Filmową. Obejrzeliśmy film pt. „Pianista” Romana Polańskiego. Opowiadał on o Władysławie Szpilmanie, polskim Żydzie, znanym pianiście. Mogliśmy zobaczyć życie w okupowanej Warszawie, w czasie powstania w getcie i powstania warszawskiego. Z perspektywy bohatera mogliśmy też spojrzeć na różne grupy narodowościowe oraz etniczne – Polaków, Niemców, Żydów oraz Rosjan. Film przedstawia ich w niecodziennym świetle, nie idealizując. Pokazuje jednostki, które potrafiły skazać człowieka na śmierć bez najmniejszych skrupułów, ale także postacie, które na pierwszy rzut oka mogły wydawać się negatywne, lecz z czasem okazywały swą dobroć. Dzięki temu filmowi możemy dojść do konkluzji, że każdy człowiek w inny sposób może zachować się w sytuacjach kryzysowych, niezależnie od płci, narodowości czy grupy etnicznej. Produkcja daje wiele do myślenia. Każdemu polecam film Romana Polańskiego.

Julia Bielecka kl.3LL

Odnośniki