Gra Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota

22 listopada 2015

W dniu 22 listopada w naszej szkole odbyły się dwie rozgrywki gry planszowej historyczno-ekonomicznej „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota”. W grze wzięło udział w sumie 36 uczniów, którzy na dodatkowych zajęciach sobotnio-niedzielnych rozegrali grę Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota.

Gra nawiązuje do historii dziewiętnastowiecznych pionierów przemysłu naftowego z Galicji, którzy działali na terenie dzisiejszej Małopolski, Podkarpacia i Ukrainy.

Gra jest symulacją prowadzenia biznesu. Gracze wchodzą w role historycznych przedsiębiorców i działają w trzyosobowych spółkach. Uczestnicy podczas rozgrywki uczą się wykorzystania ekonomii w praktyce, poznają mechanizmy rynkowe, rozwijają  kooperacyjne umiejętności, uczą się  także współpracy w grupie i negocjacji między zespołami, zarządzania ryzykiem,  inwestowania i planowego działania w warunkach gwałtownych zmian cen surowców. Grę prowadzi dwóch bankierów. Rozgrywa się 6 tur, każda tura podzielona jest na 4 fazy: faza wydarzenia historycznego (określenie cen zbytu surowców), faza inwestycji (gracze decydują o zakupie sprzętu i przetwarzaniu ropy na naftę), faza wydobycia (odwierty na działkach robotnikami lub wieżami w poszukiwaniu ropy, gazu i wosku ziemnego), faza sprzedaży (gracze umieszczają surowce na wagonach i inkasują przychody). Podczas podsumowania gracze wypełniają karty wartości spółki posługując się tabelą, wpisują punktację za swoją grę. Zwycięskimi spółkami zostają te, które
zdobyły najwięcej punktów. Licealiści w ramach stworzonych spółek inwestowali w budowę infrastruktury wydobywczej, transportowej, przetwarzali ropę naftową oraz sprzedawali wosk, naftę i gaz, starając się maksymalnie podnieść wartość swoich firm.

Gra bardzo podobała się słuchaczom. Wydawcą gry jest Małopolski Instytut Kultury. Gra Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota została wydana w ramach projektu edukacyjnego Galicyjski Teksas, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

 

Więcej informacji: www.oc.mik.krakow.pl

Organizatorzy:

Emilia Pietrzykowska

Aneta Pękul

Joanna Świętoń

Odnośniki