Historia kpt. Władysława Dąbrowskiego opisana przez Jerzego i Tadeusza Dąbrowskich

16 grudnia 2018

W czwartek 1 grudnia 2018 roku do naszej szkoły na zaproszenie pana Tomasza Dąbrowskiego i pana Roberta Szulęckiego przybyli: Jerzy oraz Tadeusz Dąbrowscy- synowie oficera wojska polskiego Władysława Dąbrowskiego, który zginął we wrześniu 1939r. w bitwie o Zambrów.

Nasi goście przybliżyli nam historię 71 Pułku Piechoty. Na prezentacji wyświetlono m.in plan orientacyjny koszar, fotografie przedstawiające wydarzenia z życia pułku, obrzędy ważnych uroczystości. Pan Tadeusz wspominał losy żołnierzy walczących o nasz kraj w tamtych latach.

Kluczowym punktem spotkania było poznanie historii kapitana Władysława Dąbrowskiego. Mieliśmy możliwość obejrzenia prywatnych zdjęć kapitana oraz nielicznych pamiątek. Bracia Dąbrowscy poświęcili całe dorosłe życie na poszukiwania wszelkich dokumentów związanych z ojcem oraz historią pułku. Po 78 latach starań odnaleziono grób pułkownika. W marcu tego roku genetycy zidentyfikowali szczątki, które ekshumowano 13 stycznia w miejscowości Dmochy- Wochy.

Uczniowie klas: 3LOL oraz 2LZB byli uczestnikami niezwykłej lekcji historii. Autentyczne pamiątki, opowieści i ciekawostki historyczne na długo zapadną w pamięci młodzieży.

Małgorzata Wrzaszczak

Odnośniki