Hymn narodowy o 11:11. Inauguracja szkolnych obchodów 100-lecia

9 listopada 2018

W dn. 9.11.2018 włączyliśmy się w ogólnopolską akcję szkół polegającą na odśpiewaniu o godz. 11.11 polskiego hymnu narodowego w pełnej wersji. Z tej okazji doszło do spotkania całej społeczności szkolnej, której zostały przypomniane podstawowe informacje na temat polskich symboli narodowych. Uroczystość stanowiła wstęp do głównych szkolnych obchodów rocznicowych, które – w postaci okolicznościowego przedstawienia – odbywają się we wtorek 13 listopada.

W hali sportowo-widowiskowej w obecności sztandaru szkoły pani dyrektor Elżbieta Michalik przypomniała okoliczności historyczne zbliżającej się rocznicy. Zauważyła również m.in., że patriotyzm dziś to solidarność międzypokoleniowa oraz szacunek dla najsłabszych.

Dokładnie o 11.11 około 600 osób „na baczność” odśpiewało hymn, w pełnej czterozwrotkowej wersji, w czym pomogły uczennice klasy 2LOI, ale też tekst wyświetlony na tablicy.

Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną, przygotowaną i zaprezentowaną przez Jakuba Grodzickiego z kl. 3LOI oraz Aleksandrę Gregorek z kl. 2LOL, dotyczącą hymnu, barw narodowych i godła. Czy wiecie, że … Obecna, oficjalna wersja różni się od oryginalnej, historycznej. Szczególnie wyraźna zmiana polega na zastąpieniu słowa  „umarła” – słowem „zginęła”. Słowo „umarła” mogło sugerować, że mowa tu o wewnętrznych przyczynach prowadzących Rzeczpospolitą do upadku (organizm umiera sam z siebie), dlatego zdecydowano się użyć słowa wyraźnie wskazującego, że upadek Polski nastąpił z przyczyn zewnętrznych.

Na koniec zebrani, również na stojąco, odśpiewali wspólnie „Rotę” w oryginalnej, pełnej wersji.

Warto odnotować, że w tym dniu uczniowie mogli obejrzeć, prezentowany w rotundzie szkolnej przez uczniów pod kierunkiem p. Izabeli Zbrzeźniak, zbiór oryginalnych medali i pamiątek ze zbiorów p. Pawła Różańskiego; wśród nich była m.in. odznaka I Brygady Legionów.

Po uroczystości w dn. 9.11.2018 roku delegacja uczniów, reprezentujących poszczególne klasy, udała się na cmentarz wyszkowski, by zapalić okazałe znicze na grobie poległych w wojnie polsko-bolszewickiej oraz nieznanego żołnierza, którym ZS3 opiekuje się.

AMM

Odnośniki