II LOE i II TE W MUZEUM ROMANTYZMU

15 listopada 2017

Kontynuując plan wycieczek przedmiotowych szlakiem romantyków, po wizycie w teatrze Palladium na spektaklu „Dziady”, tym razem 15 listopada klasa II LOE wybrała się do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Towarzyszyli nam uczniowie z II TE a opiekę nad wycieczkowiczami sprawowały panie: Joanna Świętoń, Mariola Mórawska i Magdalena Królikowska.

Naszym głównym celem był oczywiście neogotycki pałac z lat 40. XIX wieku, zwany „Zameczkiem”, związany z rodem Krasińskich a w szczególności z Zygmuntem Krasińskim, który spędził tu dzieciństwo i młodość, zaś po śmierci spoczął w krypcie miejscowego kościoła. Najciekawsze eksponaty, które udało nam się zobaczyć, to między innymi: teczka Napoleona, zarekwirowana przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę, portret Zygmunta Krasińskiego, namalowany przez jego żonę, Elizę (Elżbietę) z Branickich Krasińską czy drzewo genealogiczne rodu Krasińskich z 1822 roku. Naszą uwagę skupiły także wczesne wydania dzieł poety oraz jego korespondencja a także zbiory grafik i map.

Na szczęście jesienna pogoda tego dnia nam dopisała, dlatego oprócz zwiedzania pałacyku i oficyny przeznaczonej dla służby, mogliśmy odbyć spacer po pięknym, krajobrazowym parku w stylu angielskim, który otacza posiadłość. W parku podziwialiśmy jedyny w Polsce pomnik Zygmunta Krasińskiego a także marmurową ławeczkę z 1832 roku, wykonaną na zamówienie Amelii Załuskiej, pierwszej muzy poety, z wykutym napisem: „Niech pamięć moja zawsze Ci będzie miła”.

Nowością jest nowo wybudowana oranżeria oraz sala teatralno – koncertowa, powstała dzięki wparciu środków unijnych, gdzie odbywają się spotkania poetyckie, sesje naukowe czy lekcje muzealne.

         M.K.

Odnośniki