III Ti i II TE z wizytą w Łazienkach Królewskich

22 października 2012

Sezon wycieczkowy w naszej szkole niestety powoli dobiega końca ze względu na zbliżającą się wielkimi krokami zimę, jednak 16 października, wykorzystując ostatnie promienie jesiennego słońca, klasy III Ti i II TE  wraz z wychowawcami, panią Elwirą Sawicz – Bakułą i panią Magdaleną Królikowską, wybrały się do Warszawy. Uczniom towarzyszyli również opiekunowie: pani pedagog Lidia Chmielewska oraz nauczyciel wychowania fizycznego, pan Tomasz Dąbrowski.

Pierwszy przystanek tego pięknego, wtorkowego poranka miał miejsce w Multikinie, gdzie uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu biograficznego o zespole Paktofonika, Jesteś Bogiem,  w reżyserii Leszka Dawida. Wszystkich poruszyła tragiczna historia Magika, ukazana w jeszcze bardziej sugestywny sposób, dzięki grze Marcina Kowalczyka, laureata gdyńskiego Festiwalu Filmowego w kategorii debiutu. Widzowie zgodnie stwierdzili, iż był to prawdziwy popis aktorstwa i istna uczta nie tylko dla zagorzałych fanów hip-hopu, ale dla wszystkich wielbicieli dobrego kina.

Emocje po seansie filmowym pozwolił wyciszyć spacer po Łazienkach Królewskich, letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, konesera sztuki.  Zwiedzanie tego kompleksu pałacowo – parkowego rozpoczęto od wizyty w Pałacu Na Wyspie. Pani przewodnik w niezwykle interesujący sposób przybliżyła historię tego miejsca, pokazując m.in. salę, w której latem odbywały się słynne obiady czwartkowe, organizowane przez króla Poniatowskiego. Uczniowie podziwiali piękne dekoracje wnętrz autorstwa Marcella Bacciarellego, płaskorzeźby ze scenami Metamorfoz Owidiusza, salę balową, gabinet portretowy, salę Salomona i pokój Bachusa. Ogromne wrażenie zrobił XVII – wieczny pokój kąpielowy, wyłożony holenderskimi płytkami ceramicznymi, niestety, częściowo zniszczony w czasie II wojny światowej.  Po wyjściu z pałacu duża część wycieczkowiczów żywo dyskutowała, próbując rozstrzygnąć, czy znajdujące się w królewskiej sypialni ponad dwustuletnie tabliczki czekolady z królewskim inicjałem rzeczywiście należały do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spacerując po ogrodzie, otaczającym pałac, zatrzymaliśmy się przy Amfiteatrze Na Wyspie, Białym Domku a także Belwederze, by wysłuchać opowiadanych przez przewodnika historii.

Wędrówka po Łazienkach Królewskich w jesiennym słońcu była również okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą a szczególnie z oswojonymi wiewiórkami.

Dodatkową atrakcję wycieczki stanowiła obserwacja korowodu księcia Monako, Alberta II, który wraz z żoną, księżną Charlene, właśnie tego dnia odwiedził Pałac Myślewicki, by zjeść uroczysty lunch z premierem, Waldemarem Pawlakiem.

Magdalena Królikowska

III Ti i II TE z wizytą w Łazienkach KrólewskichIII Ti i II TE z wizytą w Łazienkach KrólewskichIII Ti i II TE z wizytą w Łazienkach Królewskich

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odnośniki