JESIENNE SPOTKANIA Z TEATREM – „DZIADY” I „KRÓL EDYP”

26 października 2017

Za oknem szaro, ponuro, deszczowo. Pogoda nie zachęca niestety do pieszych wycieczek. Doskonałą alternatywą na jesienną szarugę jest między innymi wizyta w teatrze.

26 października dwie klasy drugie, II LOE i II LZA wraz ze swoimi wychowawcami, panią Magdaleną Królikowską i panią Ewą Chmielińską wybrały się do teatru Palladium na sztukę pt. „Dziady” w reż. Stanisława Miedziewskiego. Uczniom towarzyszyły także opiekunki, pani Agnieszka Wydryszek i pani Małgorzata Szwed. Zobaczenie sztandarowego dramatu Mickiewicza na deskach teatru było doskonałym pomysłem, zwłaszcza, że młodzież właśnie zakończyła omawianie tej lektury na zajęciach języka polskiego. Adaptacja dzieła naszego czołowego romantyka obejmowała część II oraz III bez Ustępu. Uczniowie z łatwością rozpoznali treść i sens spektaklu, który w bardzo przystępnej formie przybliżył im historię martyrologii narodu polskiego. Najwięcej emocji dostarczyła scena egzorcyzmów w wykonaniu Księdza Piotra oraz opętanego Konrada (w tych rolach Ireneusz Kaskiewicz i Albert Osik).

Dwa tygodnie wcześniej, 9 października kolejne dwie klasy, tym razem I LOE i I TE pod opieką wychowawców, pani Marioli Mórawskiej oraz pani Anety Kasjaniuk odwiedziły teatr „Buffo”, by na jego deskach obejrzeć adaptację antycznej tragedii „Król Edyp” według Sofoklesa. Owa uczta duchowa także zbiegła się z podsumowaniem wiadomości na temat tej lektury szkolnej, omówionej właśnie podczas zajęć języka polskiego.  Uczniom i tym razem towarzyszyła polonistka, pani Magdalena Królikowska oraz drugi opiekun, pani Joanna Świętoń. Reżyserem spektaklu był Jarosław Szwec, grający jednocześnie Edypa, w roli Jokasty zaś wystąpiła Anna Piróg – Karaszkiewicz. Spektakl pozwolił ugruntować wiedzę na temat specyfiki dramatu antycznego i zrozumieć lepiej tragizm oraz nierozwiązywalność konfliktu, który jest jego osią.

M.K.

Odnośniki