JESIENNE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ ( II edycja)

6 października 2016

Wzorem poprzedniego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych, tym razem klasy  I LOL i I LOI wraz z opiekunami: p. A. Kalinowska, p. A. Augustynik, p. E. Sawicz- Bakułą, p. W.Rogulskim uczestniczyli w Jesiennym Dniu Sztuki ( 6.10.2016r). Wspólny wyjazd do Warszawy dostarczył wielu wrażeń… Warsztaty w Centrum Sztuki Współczesnej pozwoliły zrozumieć język, jakim posługuje się sztuka współczesna. Inspiracją do rozmowy o jej istocie stała się czasowa wystawa „ Duchy wspólnoty/ Public Spirits” ,a ta propozycja artystyczna  „ to  wgląd w odpowiedź na doświadczenie globalizacji w regionach, które są dziś areną ścierania się różnorodnych, czasem skonfliktowanych tradycji, sprzecznych geopolitycznych interesów oraz niepewnej demokratyzacji autorytarnych reżimów. To opowieści o działaniach różnorodnych społeczności, które mogą stanowić uzupełnienie lub kontrpropozycje dla historii wspólnot i państw narodowych. Artyści z Azji Południowo-Wschodniej, Chin kontynentalnych i Tajwanu, wykorzystują siły poetyckich wizji lub politycznego zaangażowania, pracę pamięci i działania grupowe, by wywoływać duchy wspólnot utraconych (np. w wyniku procesów modernizacji) lub tych, które jeszcze nie nadeszły. Często są to wspólnoty oparte na autentycznych więzach, wspólnych doświadczeniach czy historii. Nawet jeśli efemeryczne – jak grupa skuterów tworząca wspólną choreografię na ruchliwej ulicy lub wspólnota wyłoniona z inspiracji metaforą rosy – stanowią one alternatywę dla dominujących sił geopolitycznych i ekonomicznych” Tak o tej wystawie napisali jej kuratorzy.

Po tych niezwykle interesujących zajęciach z wiedzy o sztuce udaliśmy się do teatru Palladium, tam obejrzeliśmy dwie tragedie Sofoklesa w jednej inscenizacji- „Projekt Sofokles”. „Król Edyp i Antygona choć opowiadają o zdarzeniach z dziejów Labdakidów następujących po sobie chronologicznie, stanowią jednak zamknięte dramatycznie całości. Reżyser zaproponował przedstawienie klasyczne w formie, które jednocześnie uczy widza zasad funkcjonowania antycznego teatru oraz konstrukcji dramatu (np. wyjścia chóru, stasimony, epeisodiony) według ówczesnych schematów…”

Jesienne spotkanie ze sztuką zorganizowała p. Elwira Sawicz- Bakuła

Odnośniki