Językowa łamigłówka

30 września 2022

30 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Dzień ten upłynął nam pod znakiem wyzwań językowych oraz rywalizacji międzyklasowych. Klasy pierwsze, drugie i trzecie rywalizowały ze sobą, prezentując swoją wiedzę na temat języków obcych oraz demonstrując swoje umiejętności językowe. Wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w konkursie na ilustrację idiomu w wybranym języku obcym.

Reprezentacje klas pierwszych wzięły udział w konkursie, który przyjął formę gry miejskiej. Pierwszym wyzwaniem, z którym musieli się zmierzyć pierwszoklasiści, było odnalezienie, na podstawie specjalnie przygotowanych mapek, punktu spotkania, w którym otrzymali swoje pierwsze zadanie. Na tym etapie uczniowie klas pierwszych byli zobowiązani do napisania kartki z pamiętnika. O kolejnych miejscach spotkań pierwszoklasiści dowiedzieli się już ze specjalnie przygotowanych zagadek, a do kolejnych wyzwań językowych należały: uzupełnienie luk w anglojęzycznej piosence, stworzenie jak najdłuższego węża wyrazowego oraz przygotowanie listy zakupów spożywczych na przyjęcie z przyjaciółmi. Wszystkie polecenia musiały zostać zrealizowane w języku angielskim. Tę rywalizację wygrała klasa 1 LEO/LI, reprezentowana przez Kamilę Owsiankę, Ninę Rudnik oraz Antoniego Ostaszewskiego.

Klasy drugie wzięły udział w konkursie na najlepiej wyrecytowany wiersz lub łamaniec językowy, lub na najlepiej zaśpiewaną piosenkę, wszystko oczywiście w językach obcych. Większość uczestników zaprezentowała łamańce językowe, prezentując przy tym swoją nienaganną wymowę w języku angielskim, który zdominował tę rywalizację. Były jednak też osoby które pokusiły się o wyrecytowanie wiersza lub zaśpiewanie piosenki. W kategorii łamaniec językowy bezkonkurencyjny okazał się Piotr Reising z kl. II LE, drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Szymon Bloch (II LZ) oraz Sergiusz Łoś (II LE) . Swoim talentem wokalnym zachwyciła nas Julia Napiórkowska z kl. II LZ, a umiejętnościami recytatorskimi popisali się Franciszek Kucharczyk oraz Łukasz Śniadała z kl. II TP.

Reprezentacje klas trzecich wzięły udział w quizie o językach, przygotowanym specjalnie na tę okazję. Trzecioklasiści musieli się wykazać ogólną wiedzą na temat języków obcych, tych najpopularniejszych, ale także tych wymierających czy tych najdawniejszych. Uczniowie rozpoznawali teksty nagrane w różnych językach, wykazali się znajomością grup językowych, a także przynależnością do nich poszczególnych języków. Quiz Kahoot, jak zwykle, wprawił wszystkich w pozytywny nastrój, a rywalizacja międzyklasowa przerodziła się w dobrą zabawę. Pierwsze miejsce w tym konkursie zdobyła klasa 3LL, reprezentowana przez Maję Falbę, Małgorzatę Jakacką oraz Laurę Karłowicz.

Popularnością cieszył się również konkurs na ilustrację wybranego idiomu w dowolnym języku obcym. W konkursie zwyciężyły prace wykonane przez Maję Czyż z klasy I LEb oraz Nadię Wąsiewicz z kl. I LZ.

Wydarzenie to stało się również okazją do sprzedaży ciast i przekąsek, z której dochód przeznaczony został na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Zebraliśmy w sumie 439 złotych 12 groszy. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy:

Dorota Jaszkowska