JoséSong – Warszawski Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

20 listopada 2015

warszawski

20 listopada w Bielańskim Centrum Kultury odbyła się pierwsza edycja Warszawskiego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej, nad którym patronat honorowy objęli: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego a także ambasady: Francji, Niemiec, Hiszpanii oraz Kuby.

 

W jury konkursowym zasiedli: Karolina Broma – Smenda, japonistka i doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim; Jelena Aksenova, reporterka i prezenterka telewizyjna z Moskwy, pracownik Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie; Ana Jimenez, nauczycielka literatury hiszpańskiej w XXII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jose Marti; Katarzyna Kadzidło, filolog polski oraz copywriter i krytyk tekstów reklamy; Małgorzata Zawadzka, filolog romański, historyk sztuki, kustosz w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku; Krystyna Szymczak, nauczycielka języka niemieckiego w XXII LO im. Jose Marti w Warszawie; Joanna Karwacka, związana z trójmiejskim zespołem „Telepathia” oraz Mikołaj Szymczyk, absolwent XXII LO im. Jose Mari, uczestnik programu X-Factor.

Na zaproszenie organizatorów konkursu odpowiedziało ponad stu solistów, duetów i zespołów muzycznych. Naszą szkołę reprezentowały: Natalia Salwin z klasy III LOL w japońskiej piosence Takaku Matsu pt. „Ari No”, znanej z bajki „Frozen” oraz Sylwia Puścian z klasy II LOL, która wykonała utwór Edyty Piechy, pt. „Nasz sosjed”. Opiekę nad uczennicami sprawował pan Kamil Gurbała. Niestety, mimo brawurowych występów naszych reprezentantek, konkurencja okazała się zbyt silna a poziom naprawdę bardzo wysoki. Udział w konkursie dostarczył jednak niezapomnianych wrażeń i pozwolił na wyciągnięcie wniosków odnośnie sposobu przygotowania się i wyboru repertuaru do kolejnej edycji.

Grand Prix otrzymała Maria Leszczełowska z XXXV LO im. B. Prusa za „Paris sera toujours Paris”; najlepszymi solistkami wybrano ex aequo Oliwię Sekrecką z XXII LO im. H. Sienkiewicza za „Odinockę” oraz Aleksandrę Leszczyńską z XIX LO im. Powstańców Warszawy za „Milion purpurowych róż”. Tytuł najlepszego duetu przyznano Alicji Niździńskiej i Adriannie Piwko z XXXVII LO im. H. Dąbrowskiego za „Du baust mich auf”, zaś najlepszym zespołem okazali się reprezentanci XIII LO im. Lisa Kuli z utworem „Bitte hör nich auf zu träumen”. Oprócz tego przyznano wyróżnienia za utwory, najlepiej wykonane w językach: francuskim, hiszpańskim, włoskim, japońskim i angielskim.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe nagrody, ufundowane przez szkołę tańca Egurrola Dance Studio.

 

Partnerzy i sponsorzy: Ambasada Szwajcarii w Polsce, radio RMF MAXXX, pismo „Nasze Bielany”, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, wydawnictwo Muza SA, szkoła języka hiszpańskiego Sin Fronteras, portal internetowy Interia.pl, cukiernia warszawska Lukullus, marka kosmetyczna Under 20.

Magdalena Królikowska

Odnośniki