„KOMETA” W TEATRZE POLSKIM.

1 czerwca 2014


FREDRO Czas spędzony nad twórczością Aleksandra hr. Fredry to czas pozyskany dla aktywności umysłu, dla twórczej wyobraźni. To wreszcie czas wyostrzania spojrzenia na nasze sprawy – ogólnoludzkie i narodowe –
to słowa dyrektora artystycznego Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie Jarosława Gajewskiego.

Barwny język, cięte riposty, nieprzeciętni bohaterowie i ich rozterki miłosne – tak można pokrótce scharakteryzować komediopisarza, pamiętnikarza, żołnierza wojsk Napoleona.

Teatr Polski w Warszawie wraz z Urzędem Marszałkowskim województwa Mazowieckiego zorganizował I Festiwal Teatrów Młodzieżowych. Celem tego przedsięwzięcia była nie tylko popularyzacja twórczości Aleksandra Fredry, lecz również odkrycie talentów wśród młodzieży i nowatorskie potraktowanie znanego już tworzywa literackiego.

Warunkiem uczestnictwa w festiwalu było przesłanie do urzędu marszałkowskiego do 30 września 2013 r. „kart zgłoszenia”. 31 października 2013 r. upływał natomiast termin przesyłania nagranych na nośniki elektroniczne przedstawień.

Członkowie Koła Młodych Twórców „KOMETA” wzięli udział w tym artystycznym przedsięwzięciu w nowatorski sposób przedstawiając znaną chyba każdemu Polakowi „Zemstę”.

Głównym celem Festiwalu było inspirowanie uczniów do poszukiwań twórczych, rozwijania swoich zainteresowań i talentów, doskonalenie umiejętności artystycznych, szerzenie kultury żywego słowa oraz zachęcenie młodzieży – członków Koła Młodych Twórców „KOMETA” do spędzania wolnego czasu obcując z kulturą. Celem dodatkowym projektu było propagowanie piękna polskiego teatru i literatury Aleksandra hrabiego Fredry w 220 rocznicę jego urodzin.

Spektakl pt. „Hrabia Fredro jeszcze raz” w wykonaniu członków KMT „KOMETA” został profesjonalnie nagrany i przeniesiony na elektroniczny nośnik informacji oraz przesłany drogą pocztową do siedziby Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Przedstawienie oceniali członkowie Komisji posiadający dużą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie przedstawień teatralnych. W skład Komisji weszli zasłużeni ludzie kultury, wybitni artyści, wykładowcy m.in. Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Sekretarzem Komisji był przedstawiciel Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie. Przewodniczącym Komisji był Dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana – pan Andrzej Seweryn.

Przy ocenie spektaklu Komisja wzięła pod uwagę:

 • – reżyserię
 • – adaptację tekstu
 • – oprawę muzyczną
 • – scenografię
 • – umiejętności sceniczne aktorów
 • – ogólne wrażenie artystyczne.

Spektakl w wykonaniu członków KMT „KOMETA” został dostrzeżony, doceniony i wyróżniony spośród 32 zespołów biorących udział w Festiwalu. Nagrodą dla wyróżniających się grup teatralnych było zaproszenie na uroczystą galę w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Uczestnicy spektaklu teatralnego – członkowie KMT „KOMETA” wraz z opiekunkami : Lidią Błachnio, Elwirą Sawicz-Bakułą, Grażyną Witkowską oraz reprezentującą Zespół Szkół Nr 3 panią dyrektor – Elżbietą Michalik udali się na uroczystą galę. Przedstawiciele „KOMETY” spotkali się z prawnukiem hrabiego Aleksandra Fredry, członkami Komisji oraz jej przewodniczącym – Andrzejem Sewerynem, który osobiście wręczył im Dyplom oraz nagrody rzeczowe.

Członkowie KMT „KOMETA” biorący udział w przedstawieniu:

 1. Koczara Milan
 2. Murawski Tomasz
 3. Linka Łukasz
 4. Mróz Błażej
 5. Król Adrian
 6. Orłowski Michał
 7. Karasiewicz Olga
 8. Morka Marlena
 9. Stankiewicz Angelika
 10. Ciuraj Aleksandra
 11. Banaszek Aleksandra
 12. Jaszewska Klaudia
 13. Staniszewska Anna
 14. Łachacka Joanna
 15. Kruszewska Anita

Odnośniki