Koncert dla Niepodległej

13 listopada 2018

„Akademia była inna niż wszystkie poprzednie. Wcześniejsze skupiały się na ważnych wydarzeniach historycznych, miały charakter podniosły, patetyczny. Tym razem mogliśmy poznać wybitne postacie, ale w mniej oficjalny sposób – w filmie i piosence. Mogliśmy bawić się i śmiać podczas występu Maryli Rodowicz lub krótkiej scenki przed występem Eugeniusza Bodo. Śmieszna była scenka z kolejką, gdzie wszechmocna sklepowa rządziła towarem według własnego uznania, poniżając i wyśmiewając kolejkowiczów . Myślę, że ta akademia zostanie mi w pamięci na długo, zwłaszcza kilka ciekawych tekstów jak: „Staszek, reaguj!”.

„Samo przedstawienie zostało przygotowane przez grupę teatralną, a panidyrektor odnosiła się do tego nawet jako do ,,koncertu”. Jestem pełen podziwu dla występów wokalnych, scenki również były naprawdę ciekawe i dobrze zrealizowane. Natomiast cała część z rozmowami z ekspertami była – moim zdaniem- zupełnie niepotrzebna. Można było równie dobrze zastąpić ją jednym prowadzącym i uroczystość nic by na tym nie straciła. Mam wrażenie, że dla młodzieży forma scenek i śpiewu jest o wiele bardziej przystępna niż nudne zalewanie nas suchymi faktami. Od przedstawienia minęło kilka dni, a jedyne, co z niego pamiętam, to właśnie występy artystyczne. Na przyszłość można się bardziej skupić na tych formach przekazu. Ogólnie przedstawienie było ciekawe i nawet przyjemnie się oglądało, ale dłuższe wstawki ,,wywiadu” potrafiły nieźle zanudzić.”

„To jedno z najlepszych przedstawień jakie obejrzałam będąc uczennicą tej szkoły. Zwykle akademie z okazji święta Niepodległości kojarzę z powagą i zadumą. W tym roku było inaczej, ponieważ p.Lidia Błachnio i p. Grażyna Witkowska przygotowały coś w zupełnie innym stylu. Koncert dla Niepodległej połączony z humorystycznymi scenkami pokazującymi życie Polaków dawniej, to strzał w dziesiątkę. Uczniowie opisywali zmiany zachodzące w polskiej kulturze i sztuce, sporcie i społeczeństwie. Przybliżono nam historię naszego kraju od nieco innej, mniej oficjalnej, mniej znanej strony. Piosenki, które śpiewali uczniowie, zachwycały świetnym wykonaniem a krótkie inscenizacje rozbawiły publiczność do łez. Oczywiście nie zabrakło też refleksji. Uważam, że przedstawienie było na bardzo wysokim poziomie i oby więcej takich.”

„Moim zdaniem niepotrzebne były wstawki filmowe, można je było zastąpić jakimiś scenkami na żywo. Wtedy przedstawienie zyskałoby nawartości dzięki grze aktorskiej oraz nie byłoby niepotrzebnego ryzyka problemów technicznych. Poza tym całe przedstawienie mi się podobało, uważam że było zabawne, ciekawe i pouczające.”

„Bardzomi się podobało. Niesamowity występ aktorów oraz tancerzy. To był wspaniały przekaz historyczny w bardzo kreatywnej formie. Podobało mi się to w jaki sposób nauczyciele z nami współpracowali, było to naprawdę ciekawe doświadczenie”

„Przedstawienie bardzo mi się podobało, zwłaszcza że miałam okazję w nim występować.”

Tak właśnie uczniowie ZS 3 wypowiadali się na temat przedstawienia zaprezentowanego przez członków Koła Młodych Twórców „Kometa”pod czujnym okiem p. Lidii Błachnio i p. Grażyny Witkowskiej zokazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W naszej szkole obchody te miały miejsce 13 listopada. Jak już wspomniano w wypowiedziach uczniów, poruszono wiele kwestii związanych z polską historią – i to nie tylko politycznych czy gospodarczych, ale również kulturowych i sportowych. Artyści, choć nie pominęliważnych aspektów historycznych jak wybuch II wojny światowej czy przejęcie władzy przez komunistów, mówili też o gospodarczym rozwoju Wyszkowa, kultowych filmach i serialach jak „Czterejpancerni i pies”, „Stawka większa niż żyice” czy „Samiswoi”. Przypomnieli sportowe osiągnięcia Polaków, a nawet życie prywatne niektórych gwiazd polskiej estrady. Nie zabrakło hipnotyzujących wręcz występów wokalnych, gdzie nasi utalentowani uczniowie wcielili się m. in. w Eugeniusza Bodo, Hankę Ordonównę,Marylę Rodowicz, Czerwone Gitary. W bardzo zabawny sposób przedstawili polskie realia lat 80-ych, tzw. „okres kolejkowy” .Warto wspomnieć również o tym, że na scenie pojawił się jeden zkluczowych symboli narodowych – tradycyjny polonez, w wykonaniu młodych tancerzy z naszej szkoły.

Podczas uroczystości zostali nagrodzeni także uczestnicy rajdów niepodległościowych, organizowanych w naszej szkole. Ochotnicy, którzy wyruszyli na stu- bądź na pięćdziesięcio kilometrowątrasę otrzymali pamiątkowe dzwoneczki i dyplomy.

Joanna Urbaniak, Małgorzata Abramczyk 3LOL

Odnośniki