„ Kurier (nie) doceniony”

30 października 2014

Jan Karski – kurier wojenny. Ta postać stała się tematem przewodnim dla wydarzenia, które miało miejsce w bibliotece szkolnej  w dniu 30 października 2014 roku.

Cyklicznie Prezydent Rzeczpospolitej  Polskiej ogłasza  kolejny rok imieniem wybitnie zasłużonej dla naszego kraju postaci. W 2014 roku jej miano otrzymał Jan Karski , kurier  okupowanej Polski w czasie II wojny światowej.

Dzięki jego odwadze i nieugiętości, Polska zyskała szanse na pomoc z zewnątrz i oswobodzenie z łańcuchów hitlerowskich okupantów.

Mając na uwadze ten fakt,  tegoroczne obchody Dnia Biblioteki odbywały się po hasłem :

„ Jan Karski- bohater ludzkości”

Organizatorem tego wydarzenia były nauczycielki biblioteki oraz  klasa druga Technikum Informatycznego  z wychowawcą Panem Robertem Szulęckim.

Wspólnymi siłami przygotowano spektakl pt. „Kurier”, łączący czasy współczesne z retrospekcjami okresu wojennego. Widownię stanowili uczniowie klas pierwszych, którzy z zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie. Licznie zgromadzona młodzież , dyrekcja i kadra pedagogiczna okazała zadowolenie i podziw dla gry aktorów: Dawida Nowakowskiego, Roberta Pażuchowskiego, Kornela Kwiatkowskiego, Alberta Królikowskiego, Piotra Króla, Marka Chudego, Jakuba Jończyka, Łukasza Szymanika. Oprawę muzyczną i światło przygotowali: Szymon Skura i Mateusz Wrzaszczak. A imprezę poprowadzili : Sylwia Cyrych i Mateusz Zając. Zaskoczeniem dla widzów było wystąpienie, uczennicy klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego o profilu sportowym , Sylwii Stalmach. Zaśpiewała ona utwór Maryli Rodowicz pt. „ Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos ”, w trakcie którego aktorzy zostali obdarowani białymi i czerwonymi różami.

Uroczystość ta odbyła się w wyjątkowym klimacie dzięki własnoręcznie wykonanym dekoracjom przez uczennice klasy trzeciej Technikum Ekonomicznego: Milenę Siemieniewską, Judytę Potaś, Ewę Szymańską, Żanetę Pieńczuk oraz uczennicę klasy trzeciej Technikum Informatycznego : Julitę Piotrowską.

O słodki poczęstunek oraz gorące napoje zadbali : Katarzyna Ostapowicz, Łukasz Maciejewski i Dawid Grzywacz z klasy drugiej Technikum Informatycznego,którzy w profesjonalny sposób obsłużyli naszych gości. Natomiast upieczeniem słodkości zajęli się uczniowie klas pierwszych: I LOS : Kornelia Kisiel, Patryk Grzybowski, I TI : Anita Piotrowska, Adrian Andryszczyk, Łukasz Szymański, I LOI: Paulina Tlaga, Klaudia Zyśk , I TE:  Dominika Ślesicka, Karol Florianowicz.

Na zakończenie obchodów miłym akcentem był turniej szachowy. Dwunastu uczniów z klas pierwszych wzięło udział w rozgrywkach: klasa I LOS:Bartłomiej Sarnacki ,Jakub Zbrzeźniakklasa I LOI: Maciej Chmielewski, Tomasz Krawczyk, Kacper Chlipała, klasa I TI:Mikołaj Śniadała ,Alan Kaczmarewicz, Sebastian Kalinowski, Mariusz Wojtkowski, Damian Szabelskiklasa I TE:Olbryś Patryk, Mikołajczyk Adrian. Zwycięzcami okazali się:  Maciej Chmielewski, Jakub Zbrzeźniak, Bartłomiej Sarnacki.

Kameralny nastrój, w połączeniu z tak podniosłym wydarzeniem dały niezapomniane wrażenia, stanowiąc jednocześnie moment refleksji, powrotu do przeszłości oraz odskocznię od szarej, codziennej rzeczywistości.

Dawid Nowakowski 2TI

Odnośniki