Lekcja biblioteczna 1 LZ

11 października 2022

W dn.11.10.2022r w Bibliotece Pedagogicznej w Wyszkowie odbyła się lekcja biblioteczna, w której wzięli udział uczniowie kl.1 LZ pod opieką nauczycielek:

Agaty Marciniak, Katarzyny Szymańskiej i Małgorzaty Szwed.

Pani edukator z muzeum w Dębinkach Natalia Sulich opowiedziała uczniom o życiu i twórczości poety romantycznego Cypriana Kamila Norwida oraz jego związkach z miejscami położonymi w okolicach Wyszkowa (wieś Głuchy, Postoliska, Chrzęsne,

Dębinki). W ubiegłym roku, podczas obchodów 200 rocznicy urodzin poety zostało otwarte w pałacu w Dębinkach muzeum Jego pamięci.

C.K. Norwid (wraz z rodzeństwem) bardzo wcześnie stracił rodziców. Trafił pod opiekę babki i jej drugiego męża Ksawerego Dybowskiego – właściciela pałacu w Dębinkach. Rodzina przejęła wychowanie, kształcenie i majątek rodzeństwa Norwidów. Cyprian bardzo wiele w swoim życiu podróżował, poszukując sensu swojej pracy, szczęścia rodzinnego (nie udało mu się założyć rodziny) i dobrych stron ludzkiej osobowości. Sercem i myślami często powracał jednak do rodzinnych stron. Tworzył wiersze, listy, poematy, odezwy, nowele.

Jego twórczość została doceniona dopiero po śmierci autora.

Dla uczniów klasy pierwszej spotkanie z romantycznym poetą było wstępem, którego dalszy ciąg poznają w dalszym etapie kształcenia.   

Odnośniki