ul. Jana Matejki 9, 07-200 Wyszków 29-742-93-27 sekretariat@zs3-wyszkow.pl   irmir logo
slider główny
Nauka skarbem drogim
Zespół Szkół Nr 3
im. Jana Kochanowskiego
w Wyszkowie
liceum ogólnokształcące
technikum
slider główny
Trenuj z kochanowskim

REKRUTACJA 2025/2026
Zespół Szkół Nr 3
im. Jana Kochanowskiego
w Wyszkowie

previous arrow
next arrow

Dzieło literackie to tajemnicza przestrzeń, która staje się inspiracją do rozważań i interpretacji, wymaga aktywności intelektualnej odbiorcy, jest dzięki temu powoływane do istnienia.

Literatura prowokuje do zadawania pytań i uzyskiwania na nie odpowiedzi, nie zaistnieje bez autora, a jego biografia, w tym osobiste miłosne doświadczenia wpływają na recepcję utworu i kreowaną rzeczywistość.

Uczniowie kl. 3 LEA i 3 LL uczestniczyli w sesji popularnonaukowej pt. „ Literaci nieszablonowo” (w ramach obchodzonych Dni Norwida 2025), która odbyła się w dn. 23 maja 2025 r. w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie.  

Pierwsza część spotkania poświęcona była światu miłosnych uniesień S. Żeromskiego.

W uczuciowe „przygody” i perypetie miłosne literata wprowadziła odbiorców prelegentka dr hab. K. Sobolewska - prezes Stowarzyszenia im. S. Żeromskiego, badaczka jego biografii, języka i recepcji dzieł, profesor w Instytucie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. S. Żeromski i jego doświadczenia zapisane w dziennikach, ukazują silne pragnienie miłości oraz intensywne emocje, które później znalazły odzwierciedlenie w tekstach literata, często poruszał temat namiętności i cierpienia. Jego twórczość, choć osadzona w realiach epoki, miała w sobie elementy romantyzmu, co dodatkowo podkreślało emocjonalny charakter pisarstwa…

Gospodarzem drugiej części spotkania był dr Ł. Zabielski, pracownik naukowy Działu Badań Filologiczno- Bibliograficznych Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, który w zajmujący sposób zaprezentował sylwetkę A. Mickiewicza i próbował rozstrzygnąć, czy poeta był inspiratorem czy „ zabójcą” innych poetów.

Okazuje się, że niektórzy twórcy ze świata romantyzmu, znajdujący się w otoczeniu literata, czuli się „przytłoczeni” jego talentem, zwłaszcza ci, którzy prezentowali odmienną wizję twórczości. A.Mickiewicz stał się pomnikiem swoich czasów, nie człowiekiem, geniuszem odbierającym sens twórczości. Literat był wzorcem ale i przekleństwem…

Spotkanie może stać się pretekstem do rozważań na temat współczesnego odbioru literatury.  

E. Sawicz- Bakuła

 

Nasi partnerzy