Międzynarodowy dzień osób niepełnosprawnych

3 grudnia 2022

„A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować.”

Anna Dymna

W 1992 roku 3 grudnia Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.

Od wieków zjawisko niepełnosprawności było znane ludzkości. W starożytności osoby niepełnosprawne uważano za pechowe. Po narodzinach ich los często był okrutny i bezwzględny. Pojawił się trend, w którym osoby z niepełnosprawnościami wystawiano na widok publiczny, niczym eksponaty w muzeum.

Przypadkowi przechodnie ze współczuciem zerkali na ludzi, których w tamtych czasach określano jako nieszczęśliwych. Widząc osoby z niepełnosprawnościami, często oceniamy ich w kategoriach smutnych, wręcz pozbawionych sensu życia. Ponadto niepełnosprawność kojarzy nam się również z biedą i ubóstwem. Ludzki odruch nakazuje osobie zdrowej pomóc w danej czynności niepełnosprawnym, nawet wbrew ich woli. Nadal nie dostrzegamy, że niepełnosprawni, mimo swoich dysfunkcji, są naprawdę samodzielni. Posiadają szereg umiejętności pomagających im w codziennym życiu. Dlatego, zanim pomożesz, po prostu zapytaj.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prezentacji, w której zebraliśmy dla Was plejadę niepełnosprawnych gwiazd.

PREZENTACJA

Możliwości walki ze stereotypami jest bardzo wiele. W społeczeństwie już bardzo dużo zmieniło się na plus, jednak jest coś nadal do poprawy. Nad pozytywnymi zmianami trzeba pracować każdego dnia, przez cały rok. Bardzo dużo zależy od nas samych i naszych działań. A o tym, że warto pomagać, nie trzeba mówić nikomu, ponieważ dobroć świadczy o naszym człowieczeństwie i o tym jakimi jesteśmy ludźmi.


Szkolne Koło Wolontariatu

Odnośniki