Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia 2023

Każdego roku 5 grudnia obchodzone jest święto wszystkich Wolontariuszy i organizacji zajmujących się wolontariatem na całym świecie.

Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ dzień ten obchodzony jest od 1986 roku.

Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. W XVIII i XI wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru. Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF.


Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.

Tu można sprawdzić jakie korzyści niesie ze sobą wolontariat i gdzie można się zaangażować i nieść pomoc:

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/poradnik-jak-zostac-wolontariuszem

 

Dziękujemy i gratulujemy naszym wszystkim szkolnym WOLONTARIUSZOM!!!

Jesteśmy z Was niezwykle dumni i dziękujemy za to, że jesteście! Życzmy Wam dużo zapału i wytrwałości, a także radości z tego co robicie dla innych. Niech Wasze dalsze działania dostarczają Wam wewnętrznej satysfakcji, a radość tych, którym pomagacie będzie dla Was motywacją do dalszej pracy.

 

Opiekunowie Koła Wolontariatu: p. Agnieszka Kalinowska, p. Justyna Zawierucha, p. Katarzyna Zarzycka , p. Wioletta Kosińska oraz p. Elżbieta Michalik.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Odnośniki