Miejsce pamięci narodowej

10 listopada 2017

Od bieżącego roku szkolnego Zespół Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie obejmuje szczególną opieką jedno z miejsc pamięci narodowej – mogiłę nieznanego żołnierza polskiego z 1939 roku.

Żołnierz ten zginął w czasie walk z wojskami niemieckimi na linii Bugu najpewniej 9 września 1939 roku. Jego ciało zostało tymczasowo pogrzebane opodal pomnika ku czci poległych w 1920 roku w Rybienku Leśnym nad Bugiem. Tuż po II wojnie światowej szczątki nieznanego żołnierza przeniesiono na wyszkowski cmentarz i złożono przy głównej alei ok. 50 metrów od bramy przy ul. Białostockiej. Obecnie znajduje się na mogile niewielki betonowy nagrobek z krzyżem.

Cześć pamięci tych, którzy zginęli w obronie wolnej Polski!

W dn. 10 listopada 2017 roku delegacja reprezentująca klasy liceum i technikum ZS Nr 3 w Wyszkowie udała się na miejsce, by złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicz. Mamy nadzieję, że odwiedziny przez młodzież szkolną tego miejsca będą stałą praktyką.

Naszym przewodnikiem i informatorem ws. nagrobka z 1939 roku i innych miejsc pamięci był znawca historii Wyszkowa i okolic – pan Mirosław Powierza, pracownik działu regionalnego Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odnośniki