Mistrz ze Stratfordu pół żartem pół serio czyli Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji

4 marca 2014

Szekspir wcale nie musi być nudny! Mogli się o tym przekonać uczniowie klas: III EA, I LOL, I TE i I LOS, którzy piątkowe przedpołudnie, 14 lutego, spędzili w towarzystwie zespołu teatralno – kabaretowego Polish Szekspir Company. Wyjście do WOK Hutnik zorganizowała pani Magdalena Królikowska, opiekę nad uczniami sprawowali:  pani Ewa Chmielińska oraz panowie: Robert Szulęcki i Tomasz Dąbrowski.

Czy można w ciągu dwóch godzin przedstawić wszystkie dzieła mistrza? Na to pytanie, które padło ze sceny, jednogłośnie odpowiadamy: tak! Jest jeden warunek, trzeba umieć bawić publiczność żonglerką cytatami, fabułami i żartować ze stereotypowej znajomości dzieł Szekspira. Gdy już uda się lekko przymrużyć oko, widz gotowy jest na spotkanie z harnasiem Makbetem, raperem Otello czy Julią o wyraźnie męskich cechach. Na pomysł zagrania Szekspira w tak skondensowanej wersji wpadła kilkanaście lat temu trójka aktorów – amatorów: Adam Long, Daniel Singer i Jess Winfield, którzy w londyńskim teatrze przy Piccadilly Circus reklamowali swój spektakl jako 37 sztuk w 97 minut. Do Polski Dzieła wszystkie sprowadzono w 1998 roku, przedstawienie jest grane do dziś i cieszy się powodzeniem. Aktorzy Polish Szekspir Company nieustannie prowakują widza, wciągają go w tok akcji a nawet zapraszają na scenę (o czym mogła się przekonać jedna z naszych koleżanek).

Recenzję wystawili aktorom sami uczniowie, którzy zapytani o wrażenia odpowiadali: Rewelacja, dawno się tak nie ubawiłam, naprawdę warto było kupić bilet; Byłem już kiedyś na tym spektaklu, ale chciałem go zobaczyć jeszcze raz, jest świetny; Za dwa miesiące zdaję maturę, ostatnio powtarzałam Szekspira, ten spektakl pozwolił mi spojrzeć na jego dzieła  z innej perspektywy, ani przez moment się nie nudziłam; Powiedzenie o uczeniu poprzez zabawę nabiera zupełnie innego wymiaru. 

Spektakl został nagrodzony między innymi specjalnym wyróżnieniem na XVII Przeglądzie Kabaretów PAKA za kabaretowe potraktowanie twórczości Szekspira oraz otrzymał wyróżnienie specjalne VII Konkursu Teatrzyków Ogródkowych za najlepszą zbiorową psychoanalizę ogródkową.

Kto nie widział, serdecznie polecamy!

III EA, I LOL, I TE, I LOS

Odnośniki