Młodzieżowa Akademia Filmowa

9 listopada 2023

W dniu 7 i 9 listopada 2023 roku odbyły się spotkania Młodzieżowej Akademii Filmowej w Wyszkowskim Domu Kultury „Hutnik”, w których uczestniczyli uczniowie wybranych klas ZS3 wraz z opiekunami. Wyjścia zostały zorganizowane przez koordynatora MAF w naszej szkole – panią Anetę Augustynik.

Spotkania obejmowały projekcję filmów, wyjątkowo aż trzech: animacji pt. „Świteź”, filmu krótkometrażowego pt. „Świtezianka”  oraz mockumentu „Co robimy w ukryciu”, a także rozmowę po seansie z panem Piotrem Płochockim.

„Świteź” w reżyserii Kamila Polaka to opowieść zrealizowana na motywach romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Reżyser rezygnuje całkowicie z dialogów na rzecz obrazu i muzyki. Widzowie mogli odczuć narastające napięcie za sprawą dynamicznie ukazanych scen i zmiennego tempa muzyki, której towarzyszyły podniosłe pieśni.

Kolejny film także bazował na balladzie Adama Mickiewicza. „Świtezianka” w reżyserii Mai i Julii Bui to uwspółcześniona historia młodzieńca, który w tajemniczych okolicznościach spotyka piękną nieznajomą. Okazuje się, że przysięgi składane przez chłopaka nie są wcale tak trwałe jak zapewniał. Znajomość z kobietą kończy się dla niego tragicznie.

Ostatnim filmem, który mieli okazję obejrzeć zgromadzeni na sali widzowie, był nowozelandzki mockument „Co robimy w ukryciu” (reż. Jemaine Clement i Taika Waititi). Produkcja w sposób karykaturalny przedstawia życie czwórki wampirów, mieszkających w jednym domu. W filmie zostały wyolbrzymione najbardziej utrwalone w kulturze cechy tych istot: lęk przed słońcem, brak odbicia w lustrze czy spanie w trumnie.

Po obejrzeniu filmów młodzież uczestniczyła w rozmowie z panem Piotrem Płochockim, który próbował znaleźć czynnik łączący te trzy produkcje. We wszystkich przedstawionych filmach można dostrzec przede wszystkim romantyczne tropy. Gra z konwencją, a także budowanie uczucia grozy, tajemniczości oraz rola zjawisk nadprzyrodzonych i postaci fantastycznych to kolejne elementy łączące trzy całkowicie różne pod względem gatunkowym filmy.

Karolina Mickiewicz

Młodzieżowa Akademia Filmowa

Odnośniki