Młodzieżowa Akademia Teatralna – spektakl „Prawy sercowy” w wykonaniu Teatru Agrafka

13 listopada 2023

Klasa 2LL miała okazję uczestniczyć razem ze swoją wychowawczynią, panią Karoliną Mickiewicz, w spektaklu pt. „Prawy sercowy” wystawionym w WOK „Hutnik” przez Teatr Agrafka w ramach pierwszego spotkania z cyklu Młodzieżowej Akademii Teatralnej.

Na deskach teatru mogliśmy zobaczyć czwórkę bliskich sobie koleżanek: Patkę, Marię, Martę oraz Agę, które podczas jednego z ich comiesięcznych spotkań, poruszają różne tematy, zarówno te błahe, jak i poważne, wzbudzające silne emocje.

Każda z nich boryka się z innymi problemami, dlatego też poznajemy cztery zupełnie różne historie, zależne od doświadczeń życiowych bohaterek.  Oglądając spektakl mogliśmy dojść do wniosku, że w pogoni za poczuciem bezpieczeństwa, akceptacji, a czasami po prostu posiadania osoby blisko siebie i świadomości tego, że ktoś jest przy nas, gubimy gdzieś swoje własne granice, zapominając, że mamy pełne prawo do stawiania ich i szanowania samych siebie. Nie musimy robić niczego ponad to, co sami chcemy. Jedno pozostaje pewne: granice są granicami, a przekraczanie ich jest przemocą i brakiem poszanowania wobec ciała drugiej osoby. Nie ma znaczenia, skąd pochodzisz, jaki masz kolor skóry ani w co wierzysz, gdy w grę wchodzi szacunek do drugiej osoby i jej zaufanie.

Przemoc pozostanie przemocą i nie powinna być usprawiedliwiana. Właśnie takie zagadnienia poruszają młode kobiety na swoim spotkaniu, przy kieliszku wina, w swojej szczelnej bańce wyznań, do której nikt nie może się dostać i w której są całkowicie bezpieczne ze swoimi sercowymi wyznaniami.

Lena Buźniak  2LL

Odnośniki