Muzeum Ziemi i Niewidzialna Wystawa

27 kwietnia 2015

We wtorek 27 kwietnia 2015r my; 2LOL wraz wychowawczynią panią Izabelą Zbrzeźniak i panią Agnieszką Wydryszek byliśmy na wycieczce w Muzeum Ziemi oraz Niewidzialnej Wystawie w Warszawie.

Obydwa punkty naszej wycieczki, choć różniły się tematem i formą przedstawienia były pasjonujące, a co ważniejsze okazały się przydatne w szkole oraz w życiu poza nią.

Pierwszy punkt, czyli Niewidzialna Wystawa pozwoliła nam pobudzić nasze umysły i wyobraźnię, stawiając nas w miejscu osoby niewidomej. Podzieleni na małe grupy byliśmy oprowadzani przez osoby niewidzące lub niedowidzące po ekspozycji, której nie widzieliśmy, ponieważ było kompletnie ciemno. Trzeba było dostosować się do braku światła i do znajomych obijających się o siebie. Zamysłem wystawy było pokazanie nam, jak wygląda codzienność i problemy osób, które przecież żyją obok nas. Sądzę, że każdy powinien odwiedzić takie miejsce choć raz w życiu. Na koniec obiecaliśmy, że nie opiszemy tego, co się tam znajduje, lecz to co mogliśmy zobaczyć, a raczej poczuć rękami.

Przejeżdżając kilka ulic, dotarliśmy do Muzeum Ziemi. Malowniczy pałac, a w nim wiele przydatnych informacji, jeśli ma się rozszerzoną geografię, tak jak my.  Eksponaty czy to duże, małe, kolorowe czy te niepozorne potrafią uświadomić piękno i potęgę natury. Wiele dowiedzieliśmy się o kamieniu tak popularnym w naszym kraju, jakim jest bursztyn. Pradawne obrzędy, lecznicze działanie i tradycje ludowe to tylko część tego, czego można dowiedzieć się w muzeum oraz tego, co można tam zobaczyć.

Podsumowując, naprawdę warto odwiedzić obydwa te miejsca i ich tajemnice.

 Ola Ciuraj, kl. II lol

Odnośniki