Nagroda Nobla 2012 w dziedzinie chemii

21 listopada 2012

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii zostali dwaj Amerykanie Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka za badania nad inteligentnymi receptorami na powierzchni komórek. Około połowa znanych obecnie leków działa za pośrednictwem tych związków.

Komitet Noblowski podał w krótkim uzasadnieniu swojej decyzji, że przyznano ją za „badania nad receptorami związanymi z białkiem G”. Jest to ważna grupa receptorów, dzięki którym komórki wyczuwają zmiany środowiska i mogą się dzięki temu w nim zaadoptować. Amerykanie podzielą się po równo nagrodą w wysokości 8 mln szwedzkich koron (ok. 940 tys. euro).

Nagroda Nobla 2012 w dziedzinie chemii

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odnośniki