Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii przyznana

13 listopada 2012

5 października 2012 roku Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla
w dziedzinie ekonomii otrzymali Alvin E. Roth i Lloyd Shapley.
Komisja przyznająca nagrodę uhonorowała ich za „teorię stabilizacji alokacji i wykorzystanie projektowania rynku”.

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii przyznana

 

Alvin E. Roth, Lloyd Shapley

Alvin E. Roth urodził się w 19 grudnia 1951 roku. W 1971 roku ukończył Columbia University. Następnie przeniósł się na Stanford University a później na University of Illinois. Od 1998 roku pracował na Harwardzie. W 2012 roku podjął decyzję o powrocie do Stanford. Główną dziedziną, jaką się interesuje i nad którą pracuje jest teoria gier oraz ekonomia ekspansywna. Za swoje badania zdobył wiele nagród oraz zyskał szacunek w środowisku.

Lloyd Shapley urodził się 2 czerwca 1923 roku w Cambridge w stanie Massachusetts w USA. Studiował na Harwardzie, lecz naukę przerwało powołanie do wojska w 1943 roku.
Po powrocie z wojny powrócił również na uczelnię gdzie dokończył studia. Tytuł doktora otrzymał na Princeton University. Od 1981 roku jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim. Obecnie na emeryturze. Zajmował się między innymi teorią gier.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odnośniki