Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28 lutego 2020

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

                                          Lech Kaczyński

                28 lutego w I LO im. C. K. Norwida odbyła się uroczystość mająca na celu uczcić Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klasy 1 LOI pod opieką Pani Grażyny Witkowskiej wzięli  w niej udział. Spotkanie to miało ogromne znaczenie dla powiatu wyszkowskiego, ponieważ mogliśmy wspólnie uhonorować i oddać cześć bohaterom trudnych lat powojennych, brutalnego stalinizmu, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Widowisko poprowadził Rafał Jaźwiński, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Wyszkowie.

                Wykład pod tytułem „Sylwetki Żołnierzy Wyklętych w świetle badań Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN”, będący pierwszą częścią uroczystości, poprowadziła Agnieszka Wojtkowska – doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wolontariuszka IPN podczas prac na „Łączce” i Rakowieckiej, od dwóch lat archeolog w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Przedstawicielka IPN wspomniała kilka postaci m.in. Danutę Siedzikównę ps. „Inka”, Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”, Henryka Flame ps. „Bartek”, Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”. Omówiła także prace polegające na odszukiwaniu ciał żołnierzy, ich identyfikacji i przywracaniu godności oraz zadośćuczynieniu ich rodzinom. Takie prace poszukowawcze od kilku lat prowadzone są na tzw. „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

                Kolejnym punktem spotkania był film dokumentalny pt. „Bracia Kmiołkowie”, opowiadający historię żołnierzy niezłomnych z powiatu wyszkowskiego.W spotkaniu uczestniczyli również członkowie rodzin Żołnierzy Wyklętych, mianowicie Teresa Czajkowska, Irena Lekso, oraz Jan Kmiołek, którzy po seansie podzielili się wspomnieniami z życia swoich bliskich.

                Ostatnią częścią uroczystości był koncert w wykonaniu młodzieży z różnych szkół naszego powiatu, którzy w ten sposób oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym. Zaprezentowali utwory przypominające powagę tamtych czasów. Również uczennica naszej szkoły, Kamila Dzierbun z kl. 1 LOI zaprezentowała utwór pt. „ Niezłomni ‘’.

                Była to wyjątkowa lekcja historii dla młodego pokolenia. Wydarzenie wzbudzało szacunek dla poległych na polu bitwy oraz przybliżyło młodzieży obraz Żołnierzy Wyklętych. Warto pamiętać o tych ludziach i o ich trudzie, jaki włożyli, aby Polska stała się niepodległa.

                                                         Maciej Gierek, klasa 1 LOI

Odnośniki