Nasze reprezentantki na przeglądach muzycznych „Bardowie Wolności i Solidarności” oraz „JoseSong”

9 grudnia 2016

9 grudnia w I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie już po raz jedenasty odbył się Przegląd Pieśni i Piosenki Opozycyjnej „Bardowie Wolności i Solidarności”. Jak co roku, nie zabrakło na nim reprezentacji z naszej szkoły, choć w znacznie bardziej okrojonym składzie, niż w poprzednich latach. Tym większe gratulacje należą się uczennicom klasy I LOE, Sylwii Książek, Sandrze Cyran i Natalii Urbanowskiej, które wykonały utwór „Dziewczyna z granatem w ręce” z repertuaru Katarzyny Sawczuk, promujący serial „Czas honoru”. Wytrawne oko widza mogło także wśród wykonawców dostrzec Kalinę Kur z klasy I LOL, akompaniującą na skrzypcach jednemu z zespołów oraz naszego absolwenta, Jakuba Rudnika.

18 listopada po raz drugi wzięliśmy udział w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej „JoseSong”, organizowanym przez XXII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jose Marti w Warszawie. Patronat Honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II LOL, Natalia Sieńkowska.

XI edycja Przeglądu „Bardowie Wolności i Solidarności” zbiegła się z 35. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i była poświęcona pamięci Wiesława Boruckiego, ucznia wyszkowskiego liceum, zamordowanego w 1949 roku przez UB. Przypomniano także postać Grzegorza Przemyka, poety, syna działaczki opozycyjnej, Barbary Sadowskiej, śmiertelnie pobitego przez milicję obywatelską – jeden z jego wierszy „Gra w szczerość” wyrecytowała uczennica LO, Aleksandra Góralewska. Wykonawcy wybierali zarówno tradycyjne szlagiery, jak „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Przeżyj to sam” Lombardu, „Ballada o Janku Wiśniewskim” z repertuaru Kazika czy „Dorosłe dzieci” grupy Turbo, ale także mniej znane, opozycyjne protest songi. Jak co roku, nie zabrakło „mocniejszego uderzenia” w postaci „Kto Cię obroni Polsko” KSU, „Nigdy” Moskwy, „Spytaj milicjanta” Dezertera czy „Ziemi sól” grupy Proletaryat. Do refleksji nad losem ofiar stanu wojennego oraz innych więźniów politycznych skłoniły nastrojowe ballady, takie jak: „Kołysanka 1947” czy „Oskarżeni o wierność” Andrzeja Kołakowskiego. Niespodzianką, która po raz pierwszy pojawiła się na „Bardach” była nagroda, ufundowana przez absolwenta LO z 1983 roku, Romana Grusa. Profesjonalne nagranie w jego studiu wygrał zespół w składzie: Rafał Żurawski, Łukasz Krawczyk, Piotr Nowak i Marcin Rozwadowski oraz duet Oli Góralewskiej i Mikołaja Szulca.

Warszawski Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „JoseSong” tak jak w poprzednim roku podzielony był na dwa etapy. W dniach 17 – 18 listopada w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej odbyły się przesłuchania konkursowe, zaś 24 listopada miała miejsce uroczysta gala rozdania nagród wraz z koncertem laureatów. W konkursie wzięło udział blisko 80 solistów, duetów i zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów warszawskich, ale także z całego województwa mazowieckiego. Nasza reprezentantka, Natalia Sieńkowska, wybrała dwa utwory: „Vivir mi Vida” z repertuaru Marca Anthony’ego w języku hiszpańskim oraz anglojęzyczny „Your Song” Ellie Goulding. Ogromne podziękowania należą się rodzicom Natalii, którzy umożliwili jej transport i dodawali otuchy przed występami.

Wokalistkom, Sylwii Książek oraz Natalii Sieńkowskiej a także akompaniatorkom: Sandrze Cyran, Natalii Urbanowskiej i Kalinie Kur serdecznie dziękujemy za wspaniałe występy i życzymy sukcesów scenicznych.

MK

Odnośniki