„Nie musisz mnie kochać” – o problemie przemocy domowej w spektaklu Młodzieżowej Grupy Teatralnej ASA „Tomitofa”

24 kwietnia 2023

Przemoc domowa jest tematem drażliwym, o którym większość osób nie chce rozmawiać czy nawet o nim słyszeć. Jednakże jest to bardzo ważna kwestia, którą zdecydowała się poruszyć Młodzieżowa Grupa Teatralna Autorskiej Szkoły Artystycznej „Tomitofa” w spektaklu pt. „Nie musisz mnie kochać”.

Przedstawienie mieliśmy okazję obejrzeć w poniedziałek 24 kwietnia 2023 roku w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. W wyjściu wzięły udział następujące klasy: 1LL,2LE, 3LE, 3LZ, 4TE5, pod opieką nauczycieli: pani Karoliny Mickiewicz, pani Grażyny Cholewińskiej, pani Małgorzaty Szwed, pani Katarzyny Szymańskiej i pana Wojciecha Szweda.

Po zakończeniu przedstawienia, odbyło się też krótkie spotkanie z panią psycholog, pracującą na co dzień w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która przedstawiła widzom dane statystyczne dotyczące liczby osób doświadczających różnych form przemocy, poinformowała nas także o różnych sposobach reagowania na nią.

Spektakl grupy „Tomitofa” przedstawiał świat nastolatki, pochodzącej z wielodzietnej rodziny. Dziewczyna, imieniem Danka, była wzorową uczennicą, mogącą pochwalić się osiągnięciami w szkole i dobrą opinią u nauczycieli. Wszystko zmienia się w momencie pójścia do technikum, gdy Danka opuszcza się w nauce i znajduje chłopaka, za co płaci wysoką cenę: traci resztki normalnego życia, jakie miała i wpada w sidła jej ojca tyrana, z których stara się wyplątać z niemałym trudem. Ojciec bije ją i zastrasza. Po wyjątkowo trudnej nocy, podczas której ojciec okrutnie pobił córkę, Danka decyduje się powiadomić o tym policję, tym samym rozpoczynając walkę z rodziną o godne życie jej rodzeństwa i jej samej.

Sztuka jest niezwykle poruszająca, zważając na fakt, iż dla wielu dzieci przemoc domowa jest czymś normalnym, czymś niezmiennym. Takie rzeczy nie są fikcją, mogą dziać się właśnie w tej chwili, chociażby w domu czy mieszkaniu kilka metrów od Ciebie. Pamiętajcie, przemoc domowa w żadnym przypadku nie powinna być utajniona przez nikogo, warto zwracać uwagę na oznaki takich czynów. Kto wie, może w twojej szkole, w twojej klasie jest taka Danka, która również przechodzi przez to samo?

Lena Buźniak 1LL

Odnośniki