Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód

20 października 2023

W dniach 16-20 października 2023 roku uczniowie klas 5TE5, 5TI5, 4LZ i 4LL pod opieką księdza Mateusza Krajewskiego, pani Agaty Marciniak, pani Karoliny Mickiewicz i pani Katarzyny Buźniak mieli okazję wziąć udział w fascynującej wycieczce szkolnej, która zapewniła im wyjątkowe przeżycia, pełne historii, kultury i przygód. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z naszego pięciodniowego wyjazdu.

Dzień 1 – Srebrna Góra. Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się wcześnie rano o godzinie 7:30, kiedy to wszyscy uczniowie zebrali się przed szkołą od strony ulicy Dworcowej. O godzinie 8 wyruszyliśmy w podróż. Naszym pierwszym przystankiem była imponująca twierdza w Srebrnej Górze. Przewodnicy zapewnili nam interesującą trasę zwiedzania, w ramach której mieliśmy okazję poznać historię sposobu obrony, stanowiska artyleryjskiego oraz podziemne kazamaty ze studnią drążoną w skale. Nie zabrakło także widowiska związanego z bronią czarnoprochową i pokazu ładowania armaty z XVIII wieku. Wieczorem, po dniu pełnym wrażeń, udaliśmy się na zasłużoną kolację i zakwaterowanie w przytulnym Domu Wczasów Dziecięcych Duszniki-Zdrój.

Dzień 2 – Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Drugiego dnia wczesnym rankiem po pysznym śniadaniu wyruszyliśmy w kierunku Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał. Tam, na Szczelińcu, zachwyciliśmy się malowniczym krajobrazem oraz odbyliśmy wspaniały trekking. Następnie udaliśmy się do Wambierzyc, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w Mszy Świętej. Wieczorem dotarliśmy do Kłodzka. Po całym dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do naszego ośrodka na obiadokolację.

Dzień 3 – Praga. Trzeciego dnia wczesnym rankiem opuściliśmy ośrodek i udaliśmy się do magicznej Pragi. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Hradczan, kontynuując przez Małą Stranę, Most Karola, Stare Miasto z Orlojem, aż do placu św. Wacława. Wspólnie spędzony czas pozwolił nam cieszyć się urokami tego niesamowitego miasta. Wieczorem wróciliśmy do ośrodka, gdzie czekała na nas pyszna kolacja.

Dzień 4 – Adrspach i Skalne Miasto. Czwartego dnia udaliśmy się na wyprawę do Adrspach i Skalnego Miasta. Niestety ze względu na deszcz nie udało się popływać tratwą. Stratę zrekompensowały nam jednak niezwykłe kształty skał i szum wodospadu.  W drodze powrotnej zeszliśmy pod ziemię  opuszczonej kopalni węgla w Nowej Rudzie. Czekała tam na nas masa atrakcji, między innymi przejazd kolejką górniczą, zwiedzenie opuszczonych szybów, a wokół nas w ciemności krążyła tajemnicza postać, która nas straszyła. Na koniec zajechaliśmy do Kaplicy Czaszek w Kudowie-Zdroju. Kości i czaszki pochodzą z terenów wokół Kudowy i należały do ludzi tam mieszkających

Dzień 5 – Muzeum Papiernictwa i Częstochowa. Ostatni dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju. Następnie udaliśmy się  do Częstochowy na pielgrzymkę maturzystów. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej oraz Apelu Jasnogórskim. Uczniowie mogli pomodlić się za wyniki matur i poświęcić swoje długopisy. Do domu wróciliśmy późno w nocy, zmęczeni, ale z wieloma przeżyciami i wspomnieniami, które na pewno zostaną w nas na długo.

Ta wycieczka była niezapomnianym doświadczeniem, które połączyło naukę z przygodą, historię z kulturą, i umożliwiło uczniom niesamowite przeżycia. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjątkowego wyjazdu!

Mateusz Skrzypek i Paweł Zdunek 5TI5 oraz Katarzyna Stokarska 4LL

 

Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód

Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód
Niezwykła Wycieczka Szkolna: Szlakiem Historii i Przygód

Odnośniki