Obchody Dnia Patrona ZS3

14 czerwca 2024

14 czerwca 2024 roku tradycji  stało się zadość ,obchodziliśmy  Dzień Patrona ZS3 – Jana Kochanowskiego. To święto ZS3 i okazja, aby odwołać się do wartości i ideałów bliskich wielkiemu renesansowemu poecie. Mimo upływu czasu nadal aktualne jest przecież poszukiwanie  sensu życia , dobra wspólnego,  mądrości i piękna.

Uroczystość  na hali sportowej poprowadzili uczniowie  z klasy I LEO – Piotr Wójcik i Zofia Milewska. Elementem dekoracji były  prace plastyczne – efekt wojewódzkiego  konkursu „Zainspiruj się Kochanowskim” . Jako pierwszy odbył się konkurs krasomówczy, w którym wzięli udział tylko uczniowie klas I:  Monika Bartosiewicz – klasa 1 LZ , Julia Wróbel – klasa ITE/ITR, Kamil Kowalewski – klasa 1 TI, Jakub Chełmicki – klasa ITP, Jakub Sylwestrzak – klasa ILI, Alicja Świercz – klasa I LEA, Maja Wydryszek – klasa ILL, Alicja Podleś – klasa ILEB.

Uczestnicy wybierali spośród 3 tematów:

1.”Służmy poczciwej sławie ,a jako kto może,

Niech ku pożytku dobra spólnego pomoże” (fragm. Pieśni XIX )

2.”Kto tak mądry ,że zgadnie,

Co nań jutro przypadnie?

Sam Bóg wie przyszłe rzeczy , a śmieje się z nieba,

Kiedy się człowiek troszczę więcej , niźli trzeba.” (fragm. Pieśni IX)

3.”Do Europy tak – ale razem z naszymi zmarłym.” (tytuł książki M. Janion).

Za najlepszych mówców jury  konkursowe  uznało : Alicję Świercz z klasy ILEA – miejsce I, Jakuba Sylwestrzaka z klasy ILI – miejsce II ,  Kamila Kowalewskiego  z klasy ITI – miejsce III . Publiczność również przyznała swoje wyróżnienie – Alicji Podleś z klasy ILEB.

     Następnie na scenie pojawili się członkowie szkolnego koła teatralnego  „Kometa”, którzy  zaprezentowali fragmenty  sielankowych pieśni Jana Kochanowskiego w muzycznej  oprawie.

      Po krótkiej części artystycznej 3- osobowe grupy z klas I przystąpiły do  rywalizacji w konkursie wiedzy o szkole i patronie. Uczestnicy współzawodniczyli  w trzech kategoriach:

  1. Kategoria: wiedza o szkole
  2. Kategoria: Jan Kochanowski – życie i twórczość
  3. Kategoria: praca twórcza

 

Najlepsi okazali się reprezentanci klasy I LEA – miejsce  I,  klasy ILEO/ILI   – miejsce II, klasy  ITE/ITR  –  miejsce III. 

Dzień Patrona był też okazją do pokazania różnych  talentów uczniów i nauczycieli w ramach Kuźni Talentów. Przygotowały ją tego dnia panie  Lidia Chmielewska i Monika Orłowska – Więch. Występujący prezentowali swoje pasje bezpośrednio na scenie lub w formie nagranych wcześniej  występów : w dziedzinie śpiewu – Kinga Woźnica, Nikola Rosińska – II LL, Łucja Stalmach – III LZ, Łucja Zwolińska – II LZ; w dziedzinie śpiewu i tańca – Piotr Flur – II TP, Kornelia Pudlis – I TR, Maja Kiliańska – II LZ , Lidia Chmielewska; w dziedzinie tańca żydowskiego – Piotr Flur, Tobiasz Szymański – III TE; recytacji wiersza – Maja Wydryszek – I LL; recytacji wiersza po litewsku –  Lena Buźniak – II LL; gry na gitarze  i śpiewu – Julia NapiórkowskaIII LZ; jazdy konnej –  Gabriela Najmoła, Magdalena Chmiel, Patrycja Mościcka, Nadia Wąsiewicz z klasy II LZ;  jazdy na rowerze – Maciejewski Tomasz, Wiśniewski Kuba, Czajkowski Damian, Prus Jakub, Skrzypek Paweł, Kamiński Fabian z klasy I TI; Układania kostka  Rubika – Michał Pękul – III LI. Nazwisko tegorocznego zwycięzcy Kuźni Talentów   poznamy na uroczystości zakończenia roku szkolnego – 21.06.2024.

Pokazom na scenie towarzyszyły wystawki artystyczne prezentujące rękodzieło oraz malarstwo w wykonaniu  uczniów: Moniki Bartosiewicz – I LZ, Julia Kubas – I LZ, Julii Żołyńskiej – I LL ,   nauczycieli i pracowników szkoły : pana Patryka Laski, pani Elżbiety Michalik, pani Anety Augustynik, pani Olgi Mitłosz, pani Agnieszki Michalik, pani Anny Ponichtery.

 Oprócz występów na hali sportowej na terenie szkoły  można było wziąć  udział   w   innych  wydarzeniach: obejrzeć w bibliotece szkolnej  wystawę dzieł Kochanowskiego  oraz opracowań jego twórczości, także zbiory fraszek różnych autorów np. Leca,  Sztaundyngera, Szymborskiej, J. Bułatowicza; spotkać się z ciekawymi ludźmi – Krzysztofem Nowakiem specjalistą od sieci komputerowych i bezpieczeństwa w sieci (wzięła w nim udział młodzież z klasy  IITI)  oraz Arturem  Gałązką ze Stowarzyszenia Wspólna Przyszłość, który przybliżył  historię Wyszkowa i okolic na podstawie archiwów TV (uczniowie  z klasy ILEB).

 Dodatkowo  w  Dniu Patrona młodzieży Zespołu Szkół Nr 3 udostępniono do zwiedzania nowe pracownie w CKU: krawiecką w  sali A.3.1, fotograficzną w sali A.3.2  oraz stylizacji mody i makijażu w sala A.3.3 .

w imieniu organizatorów Agata Zawadzka

Odnośniki