Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego 2022

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Od 2002 roku Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji organizuje z tej okazji różnego rodzaju inicjatywy.

Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać.

Depresja:
to choroba, która może dotknąć każdego z nas
przybiera różne maski
przychodzi po cichu i przez długi czas pozostaje niezauważona
nie jest wymówką „niechcemisizmu”
często spotka się z niezrozumieniem społeczeństwa.

To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia, statusu społecznego czy ekonomicznego. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.

10 CHARAKTERYSTYCZNYCH OBJAWÓW DEPRESJI:

• smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości („nic nie cieszy”)
  • zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć zajmowania się swoim hobby)
  • zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania
  • problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)
  • zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciała (rzadziej zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała), suchość w ustach
  • uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii
  • lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, „niepokój w środku”
  • trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej
  • poczucie beznadziejności, niska samoocena,
  • dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle).

To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. Szacuje się, że w Polsce ok. 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.

NA DEPRESJĘ NIE POMOGĄ DOBRE RADY!
Powodują one jedynie zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, osamotnienie (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.

ZAMIAST UDZIELAĆ DOBRYCH RAD WSPIERAJ EMOCJONALNIE, ROZMAWIAJ, INTERESUJ SIĘ, ZAPYTAJ CO SIĘ DZIEJE? JAK MOŻESZ POMÓC?

Gdy zauważysz coś niepokojącego namów na wizytę u lekarza.
Choć zdrowej osobie wydaje się, że może pomóc, pewne stwierdzenia mogą zrobić więcej szkody niż pożytku.

W stosunku do osoby z depresją unikaj zdań typu:
„Weź się w garść!”
„Inni mają gorzej!”
„Nie przesadzaj!”
„Wyjdź do ludzi!”
„Znajdź sobie zajęcie!”
„Nie rób mi tego!”
„Uśmiechnij się!”
„Życie nie jest bajką!”

Każdy może mieć gorszy dzień… To normalne, że masz czasem gorszy dzień. Jeśli jednak takie dni zdarzają Ci się coraz częściej, jeśli oprócz obniżonego nastroju, obserwujesz także inne objawy, to sygnał, że warto poprosić o pomoc.
Depresja to choroba, nie minie samoistnie, wymaga leczenia pod kontrolą specjalistów!

Gdzie szukać pomocy?

O pomoc możesz poprosić kogoś zaufanego: rodziców, pedagoga, psychologa czy nauczyciela.

Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji